Video
délka: 04:01.77

Octopath Traveler trailer - představení cestovatelů Nintendo

Bylo jich 8 a jejich cesty se protnuly na dobrodružství rozprostírajícím se po celém světě. Exkluzivní JRPG Octopath Traveler pro Nintendo Switch přistupuje k žánru hodně osobitě. A i když nepřichází s ničím vyloženě revolučním, je vše tak propracované a pěkné, že jde bez řečí nejenom o jednu z nejlepších her pro hybridní konzoli, ale zároveň o jednoho z nejlepších zástupců JRPG všech dob.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Octopath Traveler představuje 8 cestovatelů, z nichž má každý specifické schopnosti a zaměření. Jejich cesty se postupně protnou a vytvoří ne úplně tradiční, ale hodně zajímavou partu. Aktivní hrdiny lze mít ve skupině a zároveň i vedle sebe v bitvě maximálně 4. Složení party lze samozřejmě měnit. K tomu slouží krčmy. Nikdy z ní však z družiny nelze vyhodit postavu, kterou si při hraní zvolíte jako první. Ani dočasně. To mějte na paměti.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Každý z cestovatelů má tzv. Path akci a talent s ní související. Může to být okrádání nepřátel a odemykání jinak neprolomitelných beden. Nebo také svádění nebožáků a jejich následné přivolání do boje. Při tvoření party je potřeba dbát na její rozmanitost a složení. Chcete mít skupinu, jejíž schopnosti se budou navzájem doplňovat a jejíž členové budou společně neporazitelní. Cestovateli ve hře jsou:
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Olberic Eisenberg je rytířem, který neochránil svého krále ani zemi, které panovník vládl. Skrýval se pod falešným jménem a chránil malou vísku. Jeho minulost ho ale dohnala a on se po mnoha letech od vraždy krále vydává na cestu pomsty. Jeho Path akcí je vyzývání lidí k tréninkovým soubojům 1 na 1, což může přinést cenné zkušenosti. Olbericovým talentem je obrana spolubojovníků při bitvách vlastním tělem.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Tressa Colozone má prořízlou pusu, což z ní dělá skvělou obchodnici. Poté, co se zbaví pirátů terorizujících přístavní město, ve kterém žije, se vydává na cestu kolem světa, aby se z ní stala ta nejúspěšnější obchodnice, která získá cenné předměty i peníze. Její Path akcí je nakupování přímo od lidí, čímž může získat vzácné předměty. Talent Tressy spožívá v tom, že nachází na cestách peníze ztracené nešťastníky.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Cyrus Albright je vyučující vědec, který se stará o edukaci princezny Mary a její kamarádky Therese na univerzitě. Zaměstnání ale musí dát na neurčito sbohem, když někdo lživě namluví řediteli, že má s princeznou pletky. Chytrý Cyrus se rychle dovtípí, že to byla žárlivá Therese. S radostí však vyráží na dobrodružnou cestu. Path akcí vědce je zkoumání, rozhovory s lidmi odhalí mnohé. Jeho talentem je analýza, kterou odhalí v boji slabiny soupeře.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Ophilia Clement přišla o rodiče ve válce. Adoptoval ji však hodný arcibiskup a jeho dcera ji přijala za sestru. Představitel církve z ní vychoval kněžku s touhou pomáhat ostatním. Když smrtelně onemocní, rozhodne se Ophilia, že se na svatou cestu vydá namísto sestry, aby nevlastní sourozenkyně mohla být po boku otce. Path akcí kněžky je přivolání nehratelných postav do bitvy, jejím talentem je jejich vedení po světě.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
H'aanit je lovkyní zvěře, která vyrůstala v lesích. Když v nich začne krvelačné monstrum zabíjet vlky, rozhodne se ho vystopovat a udělat jejich vyvražďování přítrž. Nerozlučnou společnicí H'aanit je samice Irbise Linde, která jí pomáhá i při bojích. Není však jediná. Path akcí lovkyně je provokace, díky které může vyzvat nehratelné postavy k boji s jejími úlovky. Talentem je pak samotné lovení zvěře při bojích. Zajatá zvířata jsou silnými spojenci při bojích. Jde o jeden z nejlepších talentů.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Therion je zloděj, který byl při jednom ze svých kriminálních dobrodružství dopaden a uvězněn do žaláře. V něm se seznámil se svým nejlepším přítelem podobně pofiderního zaměření a společně z vězení pláchli. Pak ale kamarád zmizel z jeho života. Therion samozřejmě s okrádáním nepřestal a živí se jím dodnes. Jeho Path akcí není nic jiného než okrádání protivníků o cenné předměty. Zlodějův talent se hodí při odemykání truhel, které nikdo jiný neprolomí.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Alfyn Greengrass je lékárníkem, který si byl svou profesí jistý už od útlého věku. Onemocněl totiž vzácným morem a málem zemřel. Zachránil ho však záhadný pocestný apatykář, a tak Alfyn přísahal, že půjde v jeho stopách a bude ve světě pomáhat lidem. Lékárníkovou Path akcí je vyšetřování, díky kterému může přijít na kloub záhadám typu, kdo čím onemocněl a proč. Jeho talentem je míchání lektvarů přímo při bojích.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Primrose Azelhart je rozhodně nejzajímavější ze všech postav. Jde o exotickou tanečnici nucenou svým otrokářem k prostituci. Je bita a ponižována do doby, než se mu vzepře. Její jedinou životní motivací je pomsta kultu, který zabil jejího otce. Když spatří jednoho z jeho členů, neváhá ani sekundu a vydává se po jeho stopách. Sexy tanečnice umí svádět nebožáky kolem sebe a přivolat je pak do boje. Balí přitom muže i ženy.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Postavy jsou osobité, jejich příběhy jsou ale většinou tuctové a nezajímavé. Výjimkou tvoří Primrose a její story, která chytne za srdce. I Olberic má zajímavý příběh. Je však škoda, že jejich tvůrci osudy hrdinů nepropojili lépe. Když se seznamují, nová postava vypráví příběh, ve kterém figuruje jenom ona sama. Jedinou výhodou je, že pokud je máte v partě, mohou se k ní v boji připojit i další postavy, bojovat po jejím boku a levelovat s ní. Jisté porady cestovatelů, které se týkají příběhu, proběhnou, ale nejde o nic extra.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Samotné souboje a vývojový systém jsou skvělé. Jsou hodně propracované, mají hloubku, ale přesto nejde o nic zbytečně komplikovaného a vše je srozumitelné. Bitvy probíhají klasicky na tahy. Jejich pořadí je zobrazeno přehledně na horní straně obrazovky. Při každém tahu můžete zvolit útok zbraní, mezi kterými lze v boji přepínat, použití kouzla, předmětu nebo talentu. Protivníci mají své slabiny. Až je odhalíte, zobrazí se pod jejich postavami.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Pokud zasadíte silný úder zbraní nebo elementární atak, který je slabinou nepřítele, můžete ho omráčit do tzv. breaku, kdy neútočí a je více oslaben. Poznávacím znamením bojů v Octopath Travelerovi je boost aneb zesílení útoku či akce. Po každém tahu dostanete další a můžete jich nasbírat několik a svůj útok udělat ještě silnějším. Za získané zkušenosti odemykáte skilly – aktivní i pasivní. Prostě paráda.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.
Svět, ve kterém se budete pohybovat, je naprosto obrovský. Nemusíte se však obávat, že byste po těžce získaných levelech najednou zemřeli, když vlezete někam, kde vaše síly nebudou stačit. Kromě častých savepointů na každém kroku hra často ukládá i sama. Vizuálně je Octopath Traveler neskutečně krásný, originální a nebál bych se říct, že má prostě duši. Grafickému stylu říkají tvůrci HD-2D a při pohledu na hru je ihned jasné proč.
Octopath Traveler pro Nintendo Switch.

Octopath Traveler totiž v sobě kombinuje dvourozměrné postavy a monstra v 3D prostředí s texturami v nízkém rozlišení. Vše ale podporují moderní efekty včetně pixelshadingu. Preferoval jsem hraní v handheld režimu, kde nejsou postavičky ze spritů tolik "rozsypané" jako na velké TV. Dohromady s epickým soundtrackem se tak ze hry stává neskutečný audiovizuální zážitek, který připomíná hru pro SNES na steroidech.

Fotogalerie
228 fotografií
Tohle je ojedinělým zážitkem, který by si žádný vyznavač žánru JRPG neměl nechat ujít. Životnost hry je opravdu neskutečná. Se všemi nepovinnými úkoly, rozlehlostí mapy a osmi příběhy cestovatelů jde o zážitek, který trvá až 80 hodin. Navíc je vše jasné, srozumitelné a hráč nikdy netápe. Octopath Traveler se hodně povedl a teď nezbývá nic jiného než doufat, že se dočkáme časem pokračování.

Hodnocení Blesk.cz: 90 %

Plusy:
Osobitá grafika kombinující 2D s moderními efekty
Uším líbivý soundtrack
Propracované, ale přesto přístupné JRPG
Tahové souboje mají hloubku
Path akce a talenty hrdinů
Životnost šplhající k 80 hodinám

 

Minusy:
Seznamování postav je odbyté
Většina příběhů je slabých
Nic nového na poli JRPG

 

Infobox
Datum vydání: 13. červenec 2018
Platformy: Switch
Cena: 1499 Kč
Výrobce: Square Enix/Acquire
Vydavatel: Nintendo
Distributor v ČR: ConQuest
Jazyk: AJ