O žádné hře se nyní nemluví víc než právě o Pokémon Go. Jednoduchá, ale návyková hra pro mobilní platformy Android a iOS je navíc zdarma. A to potěší každého. Tedy zdarma v klasickém free-to-play modelu s mikrotransakcemi. Za skutečné peníze si můžete koupit herní měnu a uspíšit tak svůj postup hrou. Pokud se na to ale vykašlete, budete mít nejen pocit, že nepodvádíte a nepoužíváte pomocné berličky, ale navíc o nic nepřijdete.

Problém je, že hra byla oficiálně vydána jen ve Spojených státech a Austrálii. Zbytek světa má smůlu a datum uvedení v Česku není dokonce dosud ani oznámeno. Netrpěliví fanoušci však odmítli čekat, což jim nemůže mít nikdo za zlé. Pokémon Go totiž vidíte všude na internetu a sociálních sítích. Hráči po celém světě tak našli způsob, jak si hru neoficiálně zahrát s předstihem.

Pokud vlastníte iPhone, stačí se odhlásit ze služby iTunes a změnit si region na USA nebo Austrálii. Poté si již hru budete moci stáhnout. U Android verze je zapotřebí stáhnout si instalační balíček, umožnit nainstalování aplikace i mimo Obchod Play a poté lze taktéž hrát. Při hraní nás ale sužovaly problémy typu zamrzávání nebo vypadávání GPS, i když v ostatních aplikacích běží v pořádku. Přisuzujeme to ale neoficiální verzi.

Krysí útok

Vzhledem k obrovskému zájmu a popularitě hry a hlavně kvůli tomu, že titul je zdarma, jsme se rozhodli zrecenzovat hru ještě před jejím vydáním. Češi si k ní ostatně cestu už dávno našli. Musíme tak jenom doufat, že vydání v České republice už brzy přijde a vývojáři z Niantic odstraní všechny neduhy technického rázu. Tím nejhorším, který ale nemá s pozdrženým vydáním v Česku nic společného, je neuvěřitelná spotřeba baterie.

Po pár hrách bude vybitá a váš telefon bude nažhavený jako žehlička. Pokémon Go totiž používá současně GPS, připojení k internetu, data z fotoaparátu i a výkon čipu pro grafiku. A to je už slušná zátěž. Pokud si tedy chcete nerušeně pobíhat venku a chytat pokémony, pořádně si chytrý telefon nabijte a zároveň si vezměte do zálohy power banku. Jestli vás hra chytne, rozhodně se vám bude hodit.

Divoká Nicki Minaj se zjevila.

Každý ví, že série Pokémon (zkratka znamená Pocket Monsters) od Nintenda je o chytání roztodivných tvorů, jejich trénování, získávání zkušeností, soubojích s ostatními trenéry a prozkoumání herního světa. V čem je populární Pokémon Go jiný? Oproti klasickým dílům je extrémně zjednodušený. Svou propracovaností nesahá 20 let starému originálu ani po kotníky. To je smutný fakt, který masám, které se k pokémonům dostaly až nyní, vadit nebude, ale fanoušci budou zklamaní.

Hlavním lákadlem Pokémon Go je přístupnost pro všechny a zaměření na rozšířenou realitu (augmented reality). To je prvek, který je dnes už hodně okoukaný a na handheldech si odbyl popularitu už před několika lety. Na lovení potvůrek je ostatně založená konkurenční série Invizimals pro handheldy od Sony. U ní je však jasné, že jde o jasnou kopii pokémonů. Takže nyní nad rozšířenou realitou budou jásat pouze ti, kteří nemají s videohrami moc zkušeností nebo jsou příležitostnými hráči.

Hypno-útok

Se svým trenérem nebo trenérkou, které si upravíte v zoufale omezeném editoru, se tak vydáváte do ulic lovit pokémony. Editor by zde nemusel být vůbec, protože si můžete upravit jen barvu oblečení. Pokémoni se skrývají všude možně, takže pokud jich chcete pochytat hodně, připravte se na pořádnou procházku. A průzkum okolí je fajn i zábava. Ale může být zatraceně nebezpečný.

Mně samotnému se stalo, že mě při lovení pokémona dvakrát málem přejelo auto. A to není legrace. Hra sice varuje před nebezpečím v okolí, ale v zápalu boje může vaše ostražitost povolit. Hrozba nebezpečí je reálná a v nejhorším případě může skutečně dojít k smrti. Přejetí autem není v běžném životě bohužel výjimečné. Chytání pokémonů je jinak velmi zjednodušené.

Krab poblíž tetovacího studia. Je to náhoda?

Vrhnete po nich pokéball a musíte je trefit tak, abyste je polapili. Tvorové se někdy brání a vaše pokusy o polapení odrážejí. Mohou dokonce i utéci, a to dokonce z pokéballu. Většinou se ale podaří. Následně můžete pokémony krmit a vylepšovat jejich schopnosti. Pokéballů však není neomezeně, doplnit si jejich zásoby, stejně jako získat další předměty ale můžete na pokéstopech. Jde o místa ve vašem okolí, kde to musíte roztočit. Doslova. Otočte místo v aplikaci a už to bude sypat.

RPG prvky jsou příjemné, byť nejsou tolik propracované. Jakmile dosáhnete pátého zkušenostního levelu, můžete se přidat k některému týmu a bojovat s ostatními trenéry v tělocvičnách. Souboje jsou jednoduché, stačí klikat na jeho protivníka a útočit. Opakovat a vytrvat. Občas je ale lepší vzít nohy na ramena. Pokémon Go je fenomén. Jde však o hru, která má do světa roztodivných tvorů přitáhnout nováčky. Zkušení harcovníci mohou nad hrou pochopitelně ohrnout nos.

Fotogalerie
28 fotografií
Legrácka na konec: pokémoni v kostele

Američan Boon Sheridan si v Massachusetts pořídil s manželkou usedlost, která je bývalým kostelem. Jenže ten se stal tělocvičnou pokémonů. Jaké bylo ale jeho překvapení, když se v okolí jeho domova začali sbíhat lovci pokémonů. Boon si na to již naštěstí zvykl. Nejdřív ale pořádně koukal.

 

Hodnocení Blesk.cz: 6/10 

 

Plusy:
Jednoduché, zábavné a návykové
Běhání po okolí a chytání pokémonů je zábava
Nechybí chytlavé RPG prvky
Přístupné široké veřejnosti
Hra je zdarma

 

Minusy:
Reálně hrozí úrazy
Hra není vydaná v Česku, neoficiální verze se seká
Rozšířená realita je už okoukaná
Ani zdaleka tak propracované jako klasické díly
Baterie je po pár hodinách hraní vybitá

 

Infobox
Datum vydání: 6. června 2016 (USA), zatím neoznámeno (CZ)
Platformy:  Android (testováno), iOS
Cena: Zdarma
Výrobce: Niantic
Vydavatel: Pokémon Company
Distributor v ČR: zatím neoznámeno
Jazyk: AJ