Jak tedy DuckDuckGo hodnotí úspěch? Podle počtu vyhledaných dotazů. Celkově se už blíží 65 miliardám. Jen za rok 2020 jich bylo 23,6 miliardy, o 57 % více než v roce 2019. Loni v lednu denně zpracoval v průměru 52 milionů dotazů, v prosinci to bylo již 79 milionů. Minulý týden, konkrétně 11. ledna, pak vůbec poprvé denní počet vyhledávání překročil hranici 100 milionů. Proti Googlu a jeho pěti miliardám za den jsou to ale jen drobky.

TIP: DuckDuckGo strmě roste. Je to alternativa ke Googlu s důrazem na ochranu soukromí

DuckDuckGo má vlastní web crawler, ale zároveň využívá dat od Yahoo, Bingu, Yandexu, Wikipedie a dalších asi 400 zdrojů. Reklamy ze sítí Yahoo a Bingu jsou pak také zdrojem příjmů, který živí jeho 120+ zaměstnanců starající se o provoz, vývoj a marketing. A přestože spolupracuje s firmami chovajícími se podobně jako Google, DuckDuckGo jim neposkytuje žádná data, podle nichž by šlo rozpoznat jednotlivé uživatele.

Video
délka: 00:45.46

DuckDuckGo chrání soukromí Živě.cz

Vyhledávač zažil první velký úspěch v roce 2014, když jej Apple zahrnul do Safari v iOS 8 i OS X Yosemite. Dostupný je také v dalších systémech a prohlížečích. Pale Moon jej používá jako výchozí, Firefox v Linuxu Mint také. Dokonce se objevil jako jedna z možností v Chromu 73, byť tam jako výchozí samozřejmě nikdy nastaven nebude.

TIP: Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

DuckDuckGo funguje v několika desítkách jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Spolehlivý je ale především v angličtině, protože neindexuje tolik tuzemských webů a nemá tak pokročilý jazykový engine, aby si poradil s překlepy, gramatickými chybami či složitějším skloňováním.

via Bleeping Computer