Podle týmu výzkumníků z Tel Avivu způsobuje závislost. O tom pojednávala i celá řada dalších výzkumů, avšak podle vědců z univerzity v hlavním městě Izraele může vést nadměrné používání Facebooku i psychické problémy. A to i u lidí, kteří neměli v minulosti žádné mentální problémy a neužívali drogy.

Závislost způsobená osamělostí

Vrchní výzkumník, doktor Uri Nitzan říká: „Od té doby, co se internet celosvětově rozšířil, stouply i s ním spojené psychologické problémy. Facebook je toho nedílnou součástí. Podle vědců to má spojitost s osamělostí uživatelů sociální sítě. U některých je to i z geografických důvodů, protože bydlí v méně obydlených lokalitách a hůře se seznamují a nacházejí přátele ve svém okolí.

Virtuální kamarád vylezl z obrazovky

Těmto lidem může podle vědců způsobit Facebook pocit ublížení a zrady. Jedna z žen, která se výzkumu účastnila, prohlásila, že její virtuální kamarád vylezl z monitoru a sáhnul na ni. 85 % lidí, kteří Facebook používají, se přitom na sociální síť přihlašuje denně. 26 % z nich má pak problémy se z něj odhlásit. Žena tráví průměrně 81 minut denně na Facebooku.

 

Test závislosti na Facebooku

Cítíte potřebu ho používat více a častěji?

Používáte Facebook k tomu, abyste zapomněli na osobní problémy?

Snažili jste se přestat používat Facebook, ale nepodařilo se vám to?

Cítíte se neodpočatí a ztrápení, když nemůžete Facebook používat?

Používáte Facebook tolik, že vám to způsobuje problémy v zaměstnání a při studiu?

Pokud jste u více jak tří otázek odpověděli ano, máte problém. Jste závislí na sociální síti!