EU udeří kvůli clům v odvetě na Google, Apple či Metu? Šéf Facebooku Zuckerberg zuří
Evropská unie v otázce předpisů pro digitální prostor americkým technologickým gigantům nesleví, pro všechny firmy prý platí identická pravidla. V případě navýšení cel ze strany USA jsou však stále ve hře odvetné kroky v podobě vyššího zdanění velkých společností jako Apple či Meta.
- Evropská unie by mohla uvalit daň na americké digitální společnosti, pokud se jí nepodaří dosáhnout se Spojenými státy dohody o zrušení cel, která na dovoz z EU zavedl americký prezident Donald Trump. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) to řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.
- EU ve čtvrtek oznámila, že o 90 dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům. Reagovala tak na Trumpovo středeční rozhodnutí, kterým Spojené státy s okamžitou platností rovněž odložily vysoká cla o 90 dnů, i když v platnosti zůstává základní desetiprocentní clo.
- Oznámený krok se vztahuje na všechny země s výjimkou Číny, které Trumpova administrativa naopak clo zvýšila.
- Von der Leyenová listu Financial Times řekla, že EU se v této 90denní přestávce bude snažit dosáhnout „zcela vyvážené“ dohody s USA. Varovala však, že je v případě krachu rozhovorů připravena rozšířit obchodní válku na služby.
- „Příkladem je uvalení daně na reklamní příjmy digitálních služeb,“ uvedla šéfka EK. Takováto daň by zasáhla velké americké internetové společnosti, jako je Meta, Google či Facebook, píše FT.
- Šéfka EK rovněž uvedla, že Trumpova obchodní válka je zlomovým okamžikem ve vývoji mezinárodního obchodu. „Nikdy se už nevrátíme k původnímu stavu,“ prohlásila. Dodala, že tato obchodní válka nemá žádné vítěze, pouze poražené.
Henna Virkkunenová, místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za technologickou suverenitu, uvedla, že Evropská unie nehodlá ustoupit ze svých pravidel týkajících se technologických společností a digitálního prostoru, aby dosáhla dohody o obchodu s USA. Změna digitální politiky EU je klíčovým požadavkem představitelů Trumpovy administrativy, píše The Guardian.
„Jsme velmi odhodláni dodržovat naše pravidla, pokud jde o digitální svět,“ uvedla Virkkunenová v rozhovoru pro evropské noviny. „Chceme zajistit, aby digitální prostředí v Evropské unii bylo spravedlivé, bezpečné a také demokratické,“ dodala.
Mírně se ohradila proti poznámkám, že by digitální předpisy EU mohly být považovány za obchodní překážky, a uvedla, že stejná pravidla platí pro všechny společnosti, ať už evropské, americké nebo čínské. „Nezaměřujeme se speciálně na určité společnosti, ale ve všech našich pravidlech uplatňujeme tento přístup založený na riziku,“ vysvětlila.
Zuckerberg: Cenzura!
V minulých dnech Trumpův hlavní obchodní poradce Peter Navarro v článku pro Financial Times prohlásil, že EU vede proti největším americkým technologickým firmám „právní boj“. Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg obvinil EU z „institucionalizace cenzury“, zatímco Trump zaútočil na evropská rozhodnutí ukládat pokuty a vést antimonopolní vyšetřování proti společnostem jako Apple a Facebook.
S odkazem na digitální pravidla EU Virkkunenová uvedla, že americké technologické firmy mají často více povinností, protože patří mezi největší na trhu. „Když jste větší hráč, pak máte více povinností, protože představujete větší riziko,“ prohlásila.
Na stole různé možnosti odvetných opatření
„Chceme mít s USA dobrou obchodní dohodu a nechceme vést obchodní válku,“ vzkázala Virkkunenová ráno poté, co Trump oznámil devadesátidenní odložení mnoha cel. Zanedlouho Evropská komise oznámila zmrazení svých odvetných opatření. EU momentálně čelí 25% clu na automobily a kovy exportované do USA a 10% clu na ostatní zboží.
Komise sice uvedla, že v případě neúspěchu obchodních rozhovorů zůstávají na stole všechny možnosti odvetných opatření, Virkkunenová však odmítla spekulovat o možných krocích EU proti americkým technologickým společnostem. Zvážení opatření proti americkým technologickým firmám v reakci na cla na evropské zboží navrhovala zejména Francie.
Virkkunenová nastoupila do funkce v EK loni v prosinci, přičemž na starosti má „technologickou suverenitu“, dohled nad bezpečnostní politikou a ochranu evropské demokracie před dezinformacemi.
Jednou z nejzávažnějších otázek, které má na starosti, je dohled nad vyšetřováním velkých technologických firem v rámci nových digitálních pravidel EU. Komise prověřuje řadu firem včetně společností Alphabet, Apple a Meta podle zákona o digitálních trzích, který má zajistit, aby velké technologické firmy nevytlačovaly na trhu menší konkurenty. Samostatně, prostřednictvím zákona o digitálních službách, vede vyšetřování společností X a Meta.
Na hrubý trumpeťácký pytel je potřeba ještě hrubší záplata. Líbí se mi, jak Čína, Kanada, ale i Dánsko s Grónskem ihned praštili Oranžutana přes paprče. 👍 Tak se musí chovat i EU, ne 14 dní se dohadovat. Protiopatření na toho senilního exota je potřeba nejlépe do druhého dne.