Dnes o tom rozhodla Evropská komise. V Bruselu to oznámil evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia, podle něhož jde o velmi závažné porušení pravidel. Komise již loni v říjnu Microsoft obvinila, že nedodržoval slib, podle kterého měl evropským zákazníkům nabízet kromě svého prohlížeče Internet Explorer rovněž konkurenční produkty.

Microsoft už zaplatil 41 miliard Kč

Díky tomuto slibu se Microsoft v roce 2009 vyhnul pokutě od komise, která může činit až deset procent jeho ročních tržeb. Podle komise Microsoft slib neplnil zhruba jeden a půl roku od února 2011 do července 2012. Microsoft tvrdí, že důvodem byly technické problémy a že již zavedl přísnější kontrolu, která by měla předejít opakování těchto potíží. Microsoft již od Evropské komise dostal za různá porušení pravidel hospodářské soutěže pokuty za 41 miliard korun miliard Kč.

O Explorer není takový zájem

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě. Jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. Společnost ale zaznamenala pokles na evropském trhu internetových prohlížečů. Její podíl se letos v lednu oproti roku 2008 snížil asi na polovičních 24 procent. Podle analýzy firmy StatCounter má prohlížeč Chrome od firmy Google podíl 39 procent a prohlížeč Mozilla 29 procent.