Alkoholu a cigaret se nevzdali

Vladimír Dlouhý

584902:gallery:true:true

Talentovaného herce Vladimíra Dlouhého soustavně v soukromí ničil démon alkohol. Krásná tvář a nesmělý úsměv udělaly v 80. letech z Dlouhého idol mnoha žen a dívek. V té době ale začal herec chodit často do hospod a na různé sešlosti, kam byl zván. A u jednoho panáka nikdy nezůstal. "Tehdy jsem pil extraligu," přiznal po letech Dlouhý.

O několik let později jeho žaludek už nevydržel takový nápor a herci praskly žaludeční vředy. Od smrti ho tehdy dělily minuty. "Můj život opravdu visel na vlásku. Po tomto zážitku jsem pití omezil," tvrdil Dlouhý. Jenže s pitím nepřestal nikdy. Herce dál tížily žaludeční vředy a přidaly se i problémy se slinivkou břišní. Lékaři ho varovali, aby s alkoholem a kouřením cigaret skončil, ale marně.

Po operaci přišel o polovinu žaludku a byla mu definitivně diagnostikována rakovina. Místo rekonvalescence Dlouhý dál pokračoval v zajetých kolejích. Pivo a cigarety. Lékaři věděli, že se blíží konec. Rakovina se dostala do poslední fáze. V neděli 20. června Dlouhý svůj boj o život prohrál.

Patrick Swayze

Patrick Swayze se během chemoterapií nezbavil svých "oblíbených" cigaret.
Autor: profimedia.cz

Swayze zemřel 14. září 2009 po dlouhém boji s rakovinou slinivky břišní. Jeho manželka Lisa nedlouho po smrti svého manžela promluvila, že nejhorší věc na Patrickovi bylo jeho pití. Kvůli těžkému alkoholismu ho dokonce několikrát opustila. „Pokaždé, když se dotkl láhve, úplně mu to změnilo charakter. Dokud si ale nedal skleničku, byl tím nejúžasnějším mužem pod sluncem,“ řekla Lisa.

Patrickův alkoholismus vyvrcholil v roce 2006, když hrál v divadelní hře Guys and Dolls. Swayze se dokonce ocitnul na rehabilitační klinice a byl pod dozorem psychiatrů. Zcela ale přestal pít až tehdy, když se od něj Lisa odstěhovala. Později se k sobě vrátili. Jenže v době chemoterapií se Patrick bohužel nevzdal svých "milovaných" cigaret. I přes veškerá doporučení lékařů, aby s kouřením přestal, kouřil dál. Alkohol a cigarety se tak staly pomyslnými hřebíky do rakve.

Poslední role hráli už v době nemoci

Vladimír Dlouhý

S Taťánou Vilhelmovou ve filmu Kájínek.
Autor: ČTK

Smrt Vladimíra Dlouhého otřásla i Petrem Jáklem (36), producentem a režisérem filmu Kajínek, ve kterém si zahrál Dlouhý svou poslední roli. Kriminálka podle skutečného příběhu nejslavnějšího českého vězně vstoupí do kin začátkem srpna. Stane se tak posledním filmem, v němž se Dlouhý objeví.

Už během natáčení podstupoval Dlouhý kvůli rakovině žaludku a slinivky těžké chemoterapie, ale svou fyzicky náročnou roli zvládal bravurně. "Sice vypadal nemocně, byl pohublý, ale těšil se na každý další den. Nemocí nikoho nezatěžoval a nechtěl, aby ho někdo litoval,“ vzpomíná na natáčení s Dlouhým Jákl. Z nemocnice jezdil nemocný herec rovnou na plac, kde se natáčelo. Dlouhý, který za svůj poslední snímek dostal honorář kolem 400 tisíc korun, si zahrál zápornou roli bývalého policisty. Spolu s ním se ve filmu objeví i jeho bratr Michal (42).

Patrick Swayze

Patrick Swayze
Autor: youtube.com

Poslední Patrickova role byla v seriálu The Beast (Zvíře), který natáčel už v době, kdy mu diagnostikovali rakovinu slinivky a chodil i na ozařování. Swayze v seriálu hrál postavu tajného agenta Charlese Barkera, který s falešnou identitou operuje mezi zločinci - a jeho nadřízení u FBI si už nejsou jistí, zda náhodou nepřešel na druhou stranu. Podstatou seriálu je, že až do poslední chvíle si diváci nejsou jisti, jaká je pravda. Jeho fyzický vzhled - ať už díky make-upu nebo světlu - je normální. Pochopitelně ale nelze popřít, že tvář poznamenaná chorobou, je znát.

Patrick Swayze se v jednom z posledních rozhovorů vyjádřil, že si je vědom, že se na něj lidé dívají už jako na mrtvého člověka, proti čemuž může bojovat jen dobrou vůlí a usilovnou prací. Ostatně při natáčení prý nevynechal ani den. Do paměti publika se tak zapíše nejen jako hříšný tanečník a romantický milovník, ale i coby působivý dramatický herec.

Manželky při nich stály až do konce

Vladimír Dlouhý

Děti byly jejich štěstí
Autor: Jiří Hadač

Vladimír Dlouhý (+52) potkal svou budoucí manželku Petru Jungmannovou (38) při natáčení temné detektivky. Televizní film nesl název Den, kdy nevyšlo slunce. Stalo se tak v roce 2002 a ani jeden z nich netušil, že je čeká komplikovaná životní cesta. Jungmannová toužila po dětech, ale dlouho se partnerům dítě počít nedařilo. Až v roce 2006 se jejich společný sen splnil. Narodila se jim dvojčata Jan a Jiří. Dlouhý se v té době přiznal, že měl problémy s alkoholem, ale s příchodem dětí se pití na čas zřekl.

Dlouhý ale nevydržel bez alkoholu dlouho. V následujících letech se propadal na samé dno. Manželka, lékaři ani bratr Michal s tím nic nemohli dělat. Manželka ho všemožně podporovala a stále mu říkala, ať s pitím přestane už kvůli dětem. Bohužel prosby bližních nebyly vyslyšeny.

Patrick Swayze

Patrick Swayze se svou manželkou Lisou nemohli mít děti, proto si pořídila na ranči koně.
Autor: profimedia.cz

Slavný herec zemřel doma v kruhu své rodiny a přátel. Hlavní osobou, která ho podporovala od začátku až do konce byla hlavně jeho manželka Lisa Niemi (53). Rakovina slinivky byla Swayzemu diagnostikována v lednu 2008. Ihned nato podstoupil radikální chemoterapii, která ho změnila k nepoznání. Vypadaly mu vlasy, zhubl na 47 kilogramů. Lékaři mu zpočátku dávali pouhých pět týdnů života. „Jsem zázrak,“ prohlásil pak.

Poslední měsíce života strávil na ranči Bizarro u Los Angeles, kde mu dělala společnost jeho životní láska, manželka Lisa. Nikdy jí prý nebyl nevěrný. Pořídil si štěně a místo dětí měli manželé milované koně.

Lisa s Patrickem vždy toužila po dítěti. Dlouho očekávané těhotenství nakonec přišlo, ale Lisa dvakrát potratila. Nakonec se společného potomka nikdy nedočkali. „Měli jsme nejspíš zkusit umělé oplodnění, ale bohužel jsme to neudělali,“ říká dnes smutně Lisa. Nyní zvažuje adopci.

Oba herci zemřeli na rakovinu

Vladimír Dlouhý zemřel na rakovinu žaludku, která je svým vznikem i průběhem velmi zlé a nepředvídatelné onemocnění. Dlouho nenápadně narůstá, aniž by působila jakékoliv obtíže, a projeví se často až tehdy, kdy je již obtížně léčitelná.

Patrick Swayze podlehl rakovině slinivky břišní, která je jedním z nejhorších typů rakoviny. Její přežití i u léčených lidí je velmi nízké. Rok po vyslovení diagnózy přežívá přibližně 5 % nemocných, pět let po vyslovení diagnózy přežívá již jen 1 % nemocných.