Forbes.com
Forbes.com
Autor: Archiv
Zack O´Malley Greenburg - 18. 8. 2008

Shawn "Jay Z" Carter má za sebou megaúspěšný rok. Za posledních 12 měsíců stačil tenhle brooklynský hiphopový polobůh vydat platinové album, podepsat desetiletý kontrakt s Live Nation v hodnotě 150 milionů dolarů a oženit se s přítelkyní Beyoncé Knowles. To opravdu není málo. Přesto to stačí jen na stříbrnou medaili.

Jestliže se Jay-Z na Forbes.com loni vyšplhal z hiphopových králů nejvýš v tabulce lidí s nejvyššími příjmy, v roce 2008 ho na trůně střídá Curtis "50 Cent" Jackson, který za posledních 12 měsíců shrábl 150 milionů dolarů – téměř dvojnásobek toho, co Jay-Z.

V obrazech: Peněžní králové hip-hopu pro tento rok

V obrazech: Nejvlivnější světoví hip-hopoví impresáriové

V obrazech: Hip-hopové domy na prodej

V obrazech: Nejvlivnější světové celebrity

V obrazech: Světové nejdrsnější koncerty a festivaly

Nový král hiphopové supersmetánky vydělal na jediném obchodě 100 milionů dolarů čistého, když Coca-Cola (nyse: KO-news-people) koupila v balíku za 4,1 miliard dolarů společnost Glacéau vyrábějící vitamínové nápoje, ve které měl podíl. Fiftyho portfolio rovněž obsahuje populární label a značku oblečení G-Unit plus filmy, videohry a pěknou řádku platinových alb včetně loňského Curtis. 50 Cent také jedná o společném "důlním" podniku s jihoafrickým miliardářem Patricem Motsepem.

50 Cent ovšem není jedinou hvězdou na čím dál blyštivějším hiphoperském nebi. Po letech divoké rivality doprovázené vraždami takových ikon, jako byli Tupac Shakur nebo Notorious B. I. G., se hledáček rapu přesunul od masa ke koláčům - k penězům a jejich rozmnožování. Na rozdíl od většiny popových a rockových muzikantů, jejichž příjmy plynou hlavně z prodeje desek a koncertních šňůr, rapeři mívají mnohem pestřejší portfolia.

Tito impresáriové ovládli umění budování a posilování značky a cross-promotion a mají licenční smlouvy na všechno od kořalek po knihy. I jiní vlastní labely, značky oblečení, bary a restaurace. Ale jak říká 50 Cent o méně úspěšných obchodnících. "Oni se snaží koupit Gucci a tak. Já se snažím koupit nákupní centrum."

Podruhé v řadě končí v našem seznamu na třetím místě Sean „Diddy“ Combs. Nestárnoucímu elegánovi rapu přiteklo příjemných 35 milionů, kromě jiného z jeho značky oblečení Sean John, labelu Bad Boy, vodky Ciroc a dvou televizních reality show. Minulý rok Diddy, Jay-Z a 50 Cent vydali na počest svých úspěchů "I Get Money (The Forbes 1, 2, 3 Remix)".

Kanye West získává se svými 30 milliony dolarů bramborovou medaili. Rapper a producent se slabostí pro růžovou vydal v září své třetí sólové album, Graduation. Poté, co hned první týden prodeje hravě trumflo Fiftyho album Curtis, stalo se Graduation multiplatinové a vyhrálo čtyři ceny Grammy. West napsal hity mimo jiné pro Alicii Keys, Diddyho a Jay-Z. tento měsíc byl hlavní hvězdou hudebního festivalu Lollapalooza v rodném Chicagu.

Některé hiphopové legendy dokonce nemusí dělat vůbec nic, aby i nadále vydělávaly neuvěřitelné sumy peněz. Andre "Dr. Dre" Young si přišel na 15 milionů dolarů navzdory tomu, že celé roky nevyplodil žádný hit – bohatne díky honorářů za hity z předchozích dvou dekád. Zakladatel význačné rapové skupiny N.W.A vydal svůj multiplatinový sólový opus The Chronic v roce 1992 a produkoval hity takovým esům, jako je Snoop Dogg, 50 Cent, Eminem nebo Tupac Shakur.

Tupac si ostatně letos také vydělal pěknou sumičku - kolem 15 milionů dolarů - a to je přes deset let po smrti. Tupac se možná vesele šklebí ze záhrobí na svého někdejšího kámoše Suge Knighta, který na tom není nejlíp. Bývalý bodyguard a později prezident Death Row Records, o kterém se dlouho spekuluje, že zařídil Shakurovo odstranění, loni v červnu zbankrotoval a musel prodat své sídlo v Malibu.