Výbuchy zlosti, agresivita, zanedbaná hygiena…Tak vypadá past, do které se dostávají nemocní s diagnózou demence a jejich blízcí. Stejný scénář nyní pravděpodobně čeká i na rodinu herecké legendy Bruce Willise. Herec známý z filmů jako Smrtonosná past, Pátý element, Armageddon či ze sci-fi psychologického dramatu Dvanáct opic se kvůli zdravotním problémům stáhl z veřejného prostoru už před rokem.

Nyní jeho rodina potvrdila, že Willisovy problémy jsou daleko vážnější. „Od doby, kdy jsme na jaře 2022 oznámili Bruceovu diagnózu afázie, se Bruceův stav posunul a nyní máme konkrétnější diagnózu: Frontotemporální demence (známá jako FTD). Problémy s komunikací jsou bohužel jen jedním z příznaků nemoci, se kterou se Bruce potýká. I když je to bolestivé, je úlevou, že máme konečně jasnou diagnózu,“ napsala fanouškům hercova manželka Emma Hemingová (44).

Demence už i v padesáti

Nemoc, kterou Bruce Willis trpí, je druhým nejčastějším degenerativním onemocněním mozku. Ve srovnání se známější Alzheimerovou chorobou přichází v relativně nízkém věku, týkat se může už i padesátníků.

Nejkrutější je na ní fakt, že mění povahu člověka. „U frontotemporální demence dochází k poškození především čelního laloku, který je zodpovědný za sociální chování. Dochází ke změně osobnosti člověka, jak moc velká ta proměna je, je vždy individuální,“ vysvětluje pro Blesk.cz psycholožka Eva Jarolímová, která se zaměřuje na poradenství pro rodiny a také nemocné trpící Alzheimerovou chorobou.

Asociální chování

Často jsou si pacienti vědomi změn, které u nich probíhají, ale namísto znepokojení, které by se dalo u zdravého člověka předpokládat, zůstávají apatičtí anebo vůbec necítí potřebu situaci nějak řešit. S postupem nemoci se totiž stávají jakoby lehkomyslnými a málo zaujatými problémy denního života, vysvětluje situaci pacientů s touto diagnózou Česká alzheimerovská společnost.

U nemocného se vyskytují různé poruchy chování. „Člověk nespolupracuje, je tam odpor, zlost, zloba, až velká agrese. Jde o asociální chování se sníženou schopností udržovat s lidmi kontakt, mít k nim pozitivní vztah,“ popisuje dále psycholožka Jarolímová. Lidé s touto formou demence trpí ztrátou sebekontroly, jsou popudliví, roztěkaní, mají nezdravý vztah k alkoholu.

Světlé chvilky i propady

Demence patří mezi onemocnění, která lékaři nemohou zcela vyléčit, ale jejich průběh je možné do jisté míry pozastavit či zpomalit. Proto je důležitá včasná a správná diagnóza. Celá situace je velmi náročná i pro nejbližší okolí. Záleží nejen na včasné diagnóze, ale i na přístupu rodiny. Jak rodina k člověku přistupuje, jak s ním komunikuje. Když například blízký přestává udržovat hygienu, neznamená to, že nám dělá naschvály, ale je to důsledek nemoci. Ten člověk za to vůbec nemůže,“ připomíná psycholožka.

S postupující chorobou si pacienti s demencí přestávají uvědomovat, co se s nimi děje. „Nemocní v tomto případě náhled sami na sebe spíše nemají, ale rozhodně se u nich objevují světlé chvilky a propady. Může nastat moment uvědomění si nemoci, který je pro ně velice nepříjemný. Za chvilku ten náhled ale zase ztratí. A jak nemoc postupuje, světlé chvilky ubývají a člověk se více propadá do nevědomí nemoci...“ dodává k záludnosti choroby Eva Jarolímová. Je tak jisté, že víc než kdy dřív teď bude záležet na Willisových blízkých, aby mu s jeho poslední nedobrovolnou „rolí“ pomohli.

Video
délka: 02:12.96
Video se připravuje ...

Bruce Willis pověsil herectví na hřebík kvůli vážné nemoci mozku. Videohub

Fotogalerie
28 fotografií