Velká Británie se potýká s pandemií viru covid-19 podstatně méně úspěšně než třeba Česká republika. Podle charitativní organizace The Theatrical Guild se dokonce mnozí zaměstnanci divadel, například kulisáci či kostymérky, ze dne na den ocitli bez práce a někteří jsou prý z náhlé ztráty platu na dobu neurčitou tak na dně, že údajně zvažují sebevraždu. Sir Ian McKellen, hvězda série Pán prstenů či Hobit, kde ztvárnil čaroděje Gandalfa, anebo komiksových snímků X-Men, v nichž si zahrál Žida Erica, jenž pod přezdívkou Magneto dokáže manipulovat s kovy, se proto rozhodl založit fond na jejich podporu.

Jednaosmdesátiletý herec, jenž je na prknech, která znamenají svět, jako doma, celý fond „odstartoval“ svým štědrým příspěvkem – věnoval jim 40 tisíc liber, tedy 1 milion a 172 tisíc českých korun. Tyto peníze si prý vydělal během svého narozeninového turné po britských divadlech. „Mnoho lidí, kteří pracují v divadelním průmyslu, přišli kvůli koronavirové karanténě o obživu,“ prohlásil podle britského plátku The Guardian McKellen, herec, jenž se nijak netají svou homosexuální orientací. „Například jsem obdržel zoufalý dopis od vedoucího scény, který čelí vystěhování ze svého domova…“ líčil pohnutě.

VIDEO: Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Video
Video se připravuje ...

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001) Youtube.com/DVDpremiery.cz

Tento nouzový fond je podle něj „skvělou příležitostí“, aby divadlu vrátil to, co za léta, kdy měl možnost hrát a zářit, získal. Peníze nepůjdou hercům, ale osobám s nízkými příjmy, jako jsou parukářky, tvůrci scén, osvětlovači a zvukaři, ale také uklízeči. Buď byli v divadlech zaměstnáni na částečný úvazek anebo zde pracovali na živnostenský list, a vláda jim proto nijak finančně nepomůže. „Tito lidé jsou přitom obrovskou součástí každé divadelní budovy v zemi a jsou veřejnou tváří mnoha divadel,“ nechal se slyšet Adam Bambrough, generální ředitel fondu. „Někteří teď uvažují o tom, že si vezmou život, jiní nemají peníze na jídlo nebo na nájem…“ 

Fond by měl proto pomoci pokrýt jejich životní náklady a zároveň jim pomoci i v oblasti duševního zdraví, aby neměli tak černé myšlenky – přestože doba, ve které se nyní nacházejí, je krutá a nevyzpytatelná. Do kampaně se zapojili také herci Prasanna Puwanarajah, známý ze seriálů Doktorka Fosterová nebo Patrick Melrose, a oscarový herec Eddie Redmayne (38), hvězda snímků Dánská dívka či Teorie všeho. Jakou částkou tyto dvě hvězdy přispěly nebo jakým způsobem se hodlají do celé iniciativy zapojit, však není prozatím jasné.

VIDEO: Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Video
Video se připravuje ...

Trailer: The Hobbit - An Unexpected Journey /Youtube/

Fotogalerie
15 fotografií