„Albert Uderzo zemřel ve spánku u sebe doma v Neuilly,“ uvedla ve svém prohlášení rodina, která zároveň zdůraznila, že kreslíř podlehl infarktu a jeho smrt nikterak nesouvisí s koronavirem, tedy nemocí, která Francii v několika posledních týdnech zcela ovládla. „Už několik týdnů byl velmi unavený,“ stojí ve smutečním oznámení.

Uderzo se narodil v roce 1927 v malém městě Fismes u Remeše v rodině italských imigrantů, později se s rodiči přestěhoval do Paříže. V roce 1945 pod vlivem americké komiksové i animované produkce pak začal kreslit vlastní komiksy – a to dokonce vzdor faktu, že trpěl barvoslepostí. Za svou činnost obdržel nejrůznější pocty a tituly, jako například rytíř Čestné legie, důstojník Řádu čestné legie, důstojník Národního řádu za zásluhy a rytíř Řádu umění a literatury.

V roce 1951 se seznámil s Reném Goscinnym a z jejich spolupráce vzešly postavy a příběhy jako Jehan Pistolet, Luc JuniorBenjamin a Benjamine či Umpa-pa. Nejvíce je ale proslavila série komiksů o Asterixovi a Obelixovi. První „kreslená novela“ o odvážném malém bojovníkovi z Galie, co s nepřáteli bojuje jak svou chytrostí, tak i pomocí kouzelného lektvaru, jim vyšla v časopise Pilote v roce 1959.

Uderzo aktivně tvořil až do roku 2011, kdy ohlásil odchod na odpočinek. Dva roky poté od něj tvorbu komiksu o Asterixovi a Obelixovi převzali noví autoři, scenárista Jean-Yves Ferri (60) a kreslíř Didier Conrad (60). Jejich první společně vytvořený komiks vyšel v roce 2013, ten zatím poslední loni (do dnešního dne tedy vyšlo celkem 38 svazků, a to včetně těch, co psal Uderzo s Goscinnym).

Komiksové knihy ze starodávné Galie byly přeloženy do více než sta jazyků (čeští čtenáři se mimochodem mohli dobrodružstvím neporazitelných Galů bavit již od 70. let), a inspirovaly vznik desítky filmů, kreslených i hraných, a rovněž seriálů. Kousek za Paříží se dokonce nachází zábavní park věnovaný těmto hrdinům ne nepodobný Disneylandu, plný nejrůznějších atrakcí a představení.

VIDEO: V roce 2018 se na plátnech objevil počítačově animovaný příběh Asterixe a Obelixe

Video
délka: 02:20.78

Do kin míří nový Asterix: Hledá nástupce pro druida Panoramixe! Bioscop

Fotogalerie
21 fotografií