Půvabná a křehká brunetka Monika Potokárová jakožto členka Slovenského národního divadla účinkovala až ve dvanácti představeních. Ztvárňovala náročné, depresivní party, které podle jejích vlastních slov rozhodně neprospívaly jejímu psychickému zdraví. Svůj krátký život doslova a do písmene zasvětila SND, pro divadlo jednoduše žila a všichni to o ní věděli. Poslední dobou byla ale hluboce nespokojená s dusnou atmosférou, která tam panovala už od odvolání tehdejšího ředitele činohry Michala Vajdičky (43). Po jejím dobrovolném odchodu z tohoto světa museli v SND řešit, kdo tuhle svéráznou umělkyni v jejích představeních nahradí.

Velkým překvapením je nejnovější informace, že se na prkna, která znamenají svět, za tímto účelem vrací problematická Petra Vajdová (34). Ta by do divadla docházela rovnou z mateřské dovolené. I ona v minulosti hrávala náročné role a excelovala v nich stejně jako mladičká Potokárová. A také jimi trpěla. Tlak, který na ni byl okolím vyvíjen, se jí zdál jednu dobu naprosto neúnosný. „Měla jsem hodně práce, prázdno v srdci a žádnou vůli bojovat. Byla jsem ve věku, kdy se očekává, že si člověk založí rodinu,“ popsala před nějakým časem Deníku N chvíle, kdy se cítila být naprosto na dně.

„Cítila jsem se jen jako stroj, který musí fungovat, protože má povinnosti vůči jiným. Ale já jsem neviděla důvod žít,“ šokovala Vajdová. Jenže na rozdíl od Vajdové, která si pomáhala od útrap okolního světa nadměrným pitím alkoholu (pro což přišla o řidičský průkaz a jistou dobu pobývala v protialkoholní léčebně), Potokárová se rozhodla „řešit“ své útrapy sebevraždou, která zhruba před dvěma týdny otřásla celým Slovenskem. Místo toho Vajdová se „srovnala“ a začala nový život s českým kamioňákem Martinem Hrnčiříkem, kterému v červnu letošního roku porodila syna.

„S Petrou Vajdovou komunikujeme o její možnosti návratu z rodičovské dovolené. Dokud nedospějeme k finální dohodě, nebudeme se k danému tématu vyjadřovat. Můžeme ale potvrdit, že se Petra Vajdová vrátí do inscenace Zmierenie nebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. Petry si jakožto herečky velice vážíme a její návrat by byl pro nás velkou pomocí,“ prozradila slovenskému magazínu Nový Čas mluvčí SND Izabela Pažitková.

Podle šéfa Činohry SND si vedení divadla uvědomuje, že pro mnohé herce je jejich práce psychicky náročná, a zvažuje se dokonce i to, že by se mohl najmout odborník, který by byl umělcům k dispozici. „Psychologa v SND nemáme, a pokud vím, mnoho kolegů si důležitost mentálního nastavení duševních sil uvědomuje a pravidelně vyhledává své přátele, konzultanty, odborníky či alternativní autority na danou oblast. Ale přemýšlíme nad tím,“ prohlásil Petr Kováč.

Fotogalerie
33 fotografií