Pro Davida Beckhama bylo slavnostní odhalení skulptury před stadionem Galaxy v Kalifornii nepochybně důležitým životním vrcholem. Jeden z fotbalových týmů, kde David několik let úspěšně působil, mu jako vyjádření úcty nechal udělat sochu v nadživotní velikosti. Dojatý David si u ní udělal selfíčko se svou usmívající se manželkou Victorií(44) (což u ní není zrovna běžné) a všechno vypadalo krásně a dokonale. Nikdo netušil, že se už předtím stal obětí krutého žertíku Jamese Cordena, který se týkal právě téhle sochy!

Tento uznávaný britský herec, scenárista a komik se rozhodl na Davida narafičit léčku. Dozvěděl se totiž, že slavný fotbalista ještě hotovou sochu neviděl, a tak ho jménem Los Angeles Galaxy pozval, aby měl tu čest si práci zkontrolovat ještě před slavnostní akcí. Zároveň si rychle najal skupinu lidí, aby mu vytvořili vlastní, o dost méně lichotivou verzi díla. Beckhamovi například při prvním obhlédnutí své podobizny vadilo, že má moc výraznou bradu a veliké pozadí – a tak to Corden dotáhl ad absurdum. Jeho zadání bylo prosté: chtěl, aby to byla socha jak realistická, tak i naprosto hrozná. Ke zdeformovanému obličeji tedy přibyly ještě šilhavé oči a příliš dlouhé paže.

Se speciálním štábem, který představoval Davidovy fanoušky i zaměstnance LA Galaxy stadionu, pak nic netušícího fotbalistu přivedli k soše. „Tohle je zvláštní okamžik, o který se budu moct podělit se všemi svými přáteli, rodinou… takže jsem nadšený,“ těšil se David bezelstně jen chvíli předtím, než byla příšerná socha odhalena. Beckhamova reakce byla k nezaplacení – a jeho zklamání málem hmatatelné. Přesto zůstal klidný a slušný, jen se snažil herci, který představoval sochaře, vysvětlit, že takhle on přece nevypadá.

„Je to trochu jiné, než to, co jsem viděl v Chicagu,“ hlesne, načež se začne trochu durdit a všechny kolem sebe upozorňovat, že něco takového prostě nemohou ukázat na veřejnosti, jelikož je to ponižující. „Moje žena sem přijede. Je štěstí, že sem nepřijedou moje děti. Protože kdyby to viděly, upřímně řečeno si myslím, že by plakaly.“

Celý rozzlobený se nakonec rozhodne odejít. V ten moment však přijede dělník s ještěrkou, aby sochu odvezl. Při „neopatrné“ manipulaci ovšem sochu rozbije a rozčarovaný fotbalista směrem k němu jen suše podotkne: „Myslím, že jste mi teď udělal laskavost.“

Samozřejmě se záhy ukáže, že šlo jenom o velice podařený vtípek, zpoza ještěrky vyběhne pobavený Corden, a smějící se Beckham rozhodně nešetří kletbami. Jeho slzy na skutečném odhalení sochy jsou pak zcela pochopitelné.

Něco podobného se shodou okolností odehrálo i u nás, když v Ostravě postavili in memoriam sochu zpěvačce Věře Špinarové (†65) a všichni na dílo hleděli s otevřenou pusou, jelikož podoba s umělkyní byla přinejmenším pochybná. Ovšem bohužel pro Věřina syna Adama Pavlíka se nejednalo jen o krutý žertík, ale o realitu. Dodnes bojuje za to, aby socha zmizela a nahradila ji nová a povedenější.

Fotogalerie
47 fotografií