Přichází film Duch a mánie kolem herce se stupňuje. Rozhovory, focení, nové scénáře. Swayze začíná natáčet film City of Joy. Odlétá do Indie. Neúspěch filmu a depresivní prostředí Kalkaty se na něm podepisují. Propadá alkoholu. Znovu. Na svoji závislost a nekonečný boj s démony vzpomíná ve své autobiografii The Time Of My Life.

Chudoba, bídné podmínky, vyhublé děti a nemocní, kteří nemají v Indii peníze na zdravotní péči. To vše se na citlivém herci podepisuje. Navíc snímek, v němž ztvárnil jednu z mála charakterních rolí, které kdy dostal, nemá takový úspěch, jaký očekával. Znovu začíná pít. Poprvé měl vážné problémy s alkoholem po smrti svého otce. Pil deset let. Pivo, víno, tvrdý alkohol. Často zapíjel bolest tak dlouho, dokud se nezpil do bezvědomí. To se také stalo důvodem častých hádek mezi ním a manželkou Lisou. „Zklamání z filmu City of Joy mě zase hodilo zpátky na sebedestruktivní místo. Strávil jsem tolik času tím, že jsem si říkal, že nejsem dost dobrý nebo dost úspěšný. Ty pocity mě tak sžíraly, že jsem propadal těžkým depresím. V kombinaci s alkoholem to bylo jako bych přiléval olej do ohně,“ popisuje své těžké okamžiky Swayze.

Jeho deprese se prohlubovaly. Toužil po jiné roli, než jaké mu byly nabízeny. Žádná taková ale nepřicházela: „Při natáčení filmu Táta lump jsem pil mnohem víc, než kdykoliv předtím,“ vzpomíná. Jednou během natáčení pil tolik, že ho druhý den filmový štáb nemohl vzbudit. Měli strach, že se propil až do bezvědomí. Každé ráno pro něj začalo tím, že se nejdříve sháněl po alkoholu, až potom mohl fungovat. „Lisa o mě měla strach, ale já jsem to nedokázal zastavit,“ vypráví Swayze. Lisa byla zoufalá, nevěděla, co dělat. Ztrácela sílu, aby bojovala za oba. „Uvědomil jsem si, že musím nad svým životem získat kontrolu. Vždy jsem si myslel, že s alkoholem dokážu přestat, až sám budu chtít. Nebyla to pravda, jen díky ní jsem to zvládl,“ popisuje Patrick, který krátce poté nastoupil na odvykací léčbu.

Ani další snímek, Dopisy od vraha (1998), se nestal trhákem. Při jeho natáčení utrpěl Swayze vážnou nehodu. Spadl z koně, zlomil si obě nohy a natrhl si ramenní svaly. To ještě netušil, že za necelé dva roky se opět setká tváří v tvář smrti…