Režisérka Tereza Kopáčová (55) chtěla, aby byl nejděsivější z Třiceti případů majora Zemana zpracován co nejvěrnějším způsobem, a rozhodla se proto zmapovat osud rodiny Brůnových (v reálu Jelínkových) v daleko širším čase a pohledu. A to vyžadovalo sehnat hned tři Slávky rozdílného stáří.

První zkušenost

Nejmladšího Slávka, jehož už v útlém věku postihne z kontaminované vody ve studni dětská mozková obrna, se s nevídanou přesvědčivostí zhostil teprve šestiletý Jáchym Brabec. Celý štáb odrovnal svým přirozeným projevem. „Malý Jáchym byl před kamerou poprvé, ale stačilo mu situaci vysvětlit a jemně ho přimět, aby vlastně nehrál, ale opravdu to prožil. A on pak vždycky vystřihl scénu úplně autenticky, a ještě si něco přidal,“ chválí ho Kopáčová.

Zkušený profík

Role o něco staršího Slávka, který se s následky obrny dál potýká, se v druhém díle minisérie, který je na platformě Voyo k vidění ode dneška, ujal desetiletý Jakub Jenčík. Ten už herecké zkušenosti, na rozdíl od Jáchyma, má, a dokonce se o něm mluví jako o novodobém nástupci Tomáše Holého (†21)!

V seriálové Ordinaci třeba ztvárnil Mikyho Mázla a v českém kasaštychu roku Vyšehrad: Fylm syna fotbalisty Laviho neboli Jakuba Štáfka (34). „Je to zkušený profík a zahraje na milimetr přesně to, co si řeknete. Někdy dokonce, aniž si řeknete. A vždycky vlastně dokonale,“ vyzdvihuje malého Kubíka režisérka.

Jáchym Brabec (6): Chci dělat roboty!

Jaké bylo točit v dobové nemocnici? Dokázal by sis představit, že bys v ní ležel sám jako Slávek v seriálu?

„Bylo to trochu strašidelné, navíc tam byla děsná zima. Sám bych tam nebyl ani minutu! Bál bych se.“

Překvapilo tě něco, když ses viděl poprvé na obrazovce?

„Měl jsem jiný hlas než ve skutečnosti. A trochu jsem se styděl.“

Co bylo pro tebe na roli Slávka nejtěžší?

„Těžké bylo hrát obrnu, držet stočenou ruku a neovládat svaly...“

Baví tě herectví? Chtěl by ses mu věnovat i dál?

„Teď ano. Pak chci dělat roboty.“

Video
Video se připravuje ...

Insta Crime Podcast: Děsivá vražda jako z majora Zemana! Tělo ve studně našli až po 8 letech pdc, icp, Jedlička, Chebotareva

Jakub Jenčík (10): Musel jsem se učit kulhat...

 Co tě nejvíc lákalo na tom zahrát si Slávka?

„Nejvíc se mi líbilo, že jsem se musel učit kulhat a hrát na housle. Bylo to něco úplně nového a hrozně mě to bavilo.“

Jak náročné to pro tebe bylo?

„Pro mě asi nejtěžší bylo to hraní na housle, protože na žádný nástroj nehraju. Bylo to hodně těžký a vlastně s tím handicapem to taky nebylo nejjednodušší.“

Na housle ses vážně učil?

„Měl jsem učitele, se kterým jsem se připravoval, měl jsem několik hodin, potom jsem trénoval i doma... Ale několik měsíců jsem se určitě připravoval.“

Filip František Červenka (24): Kluci překvapili i mě!

Role velkého Slávka se zhostil Filip František Červenka, divákům známý jako Luďanův syn ze seriálu MOST! či mladý Hynek Južan z Osady. Co říká na své malé parťáky a předchůdce? „Na kluky jsem se jel podívat ve dnech, kdy jsem netočil, a upřímně jsem byl fakt příjemně překvapen, jak byli soustředění a šikovní!“

Fotogalerie
31 fotografií