Herec v první řadě podotýká, že o tom, zda vzít roli v Gumpovi, nepochyboval. A to kvůli jeho režisérovi. „Impulsem byl F. A. Brabec. Když on něco chystá a potřebuje mě, tak jsem vždy připraven. Pro Brabce jsem v záloze,“ směje se Polívka.

Vloudí se i kříženci Další věcí, která ho oslovila, byl námět. Ten vychází ze stejnojmenné knížky Filipa Rožka, která se s více než 140 tisíci prodanými výtisky během jednoho roku stala nejprodávanější knihou u nás a získala i ocenění čtenářů Magnesia Litera.

Od dětství mám psy rád. Nedávno se mě někdo ptal: ‚Kolik je ti roků, Bolku?‘ A já jsem odpověděl: ‚Táhne mi na pátýho boxera.‘ Můj první pes byl německý ohař, a pak jsem měl ty boxery. Vladimír má boxery a můj bratr, který byl o osmnáct let starší, měl taky boxery. My jsme takoví boxeráři, ale sem tam se nám do toho vloudí taky nějaký kříženec. Nějakou dobu jsem měl i australského ovčáka,“ vyznává se z lásky k psům Bolek Polívka.

Spisovatel Filip Rožek s Gumpem v Epicentru Blesku
Autor: blesk.cz

Předvádějí radost

Herec ovšem není nějakým »pasivním uživatelem« psa, nýbrž aktivním páníčkem, který se psy rád chodí na procházky. A nejen to. „Baví mě učit se s ním hrou. Třeba dvakrát vystřelím imaginární puškou a pes lehne mrtev. Nebo jsem naučil psa couvat. Baví mě být mu nablízku, chodit s ním do přírody. Líbí se mu v zahradě. Je nadšen z existence. To boxeři umí skvěle, všichni psi to umí skvěle, být nadšení, že existují. Nadšeně vítat, nadšeně se rozhlížet, nadšeně se rozběhnout... a předvádět radost. Je mu dobře, a tak lítá jako blázen. Je hezké být nablízku tomu nadšení.“

Bystrý Brabec

I v případě psího příběhu proběhla spolupráce Polívky a režiséra Brabce na jedničku, herecký bard nešetří slovy chvály: „František má rád atmosféru. Co se týče kamery, má rád, když je záběr o něčem, umí ho prohlubovat a naplnit i tajemstvím. Je bystrým a dobrým režisérem. Jeho síla je v předávání obrazu. Také knížka je moc krásná, tu jsem přečetl během několika hodin."

Psi jsou inteligentnější

Závěrem Bolek Polívka nezapomene pojmenovat poselství, které s Gumpem večer vstoupí do řady diváckých obýváků. „Říká se, že bychom neměli zvířata zlidšťovat, ale oni jsou mnohem inteligentnější. Mají mnohem jemnější a složitější vnitřní život, než si myslíme. My to víme, ale většinou se podle toho nechováme. Jejich křehkost a cituplnost by měla být námi respektována a měli bychom se snažit jim dávat víc. Nemyslím tím rozmazlovat je, ale vědět o nich, že hodně cítí, předvídají. Mají mnohé vlastnosti, kterými nás překonávají. Toto je film, který by to měl zdůraznit, upozornit nás na to a zavazovat nás k jistému druhu jemnějšího chování vůči nim,“ vybízí hvězda filmu.

Fotogalerie
62 fotografií