Tam Popelka divákům učarovala i proto, že mohla zkoulovat prince. Libuši Šafránkovou (†68) a Pavla Trávníčka (72) v hlavních rolích ale milují i diváci v Norsku, na Filipínách nebo v USA.

Několik premiér

Československá premiéra pohádky natočené v česko-německé koprodukci se odehrála 16. listopadu 1973 v pražském kině Blaník na Václavském náměstí. Popelka se ale před tím objevila už na Národní přehlídce filmů pro děti v Ostrově nad Ohří. Televizní premiéru pak měla až 24. prosince 1974. Východní Němci ji v kině poprvé viděli v březnu stejného roku a západní 19. prosince 1974.Televizní německá premiéra nastala až za za další rok – 26. prosince 1975.

Řada repríz

Zatímco u nás běží Popelka o Vánocích jen jednou nebo dvakrát, právě v německy mluvících zemích ji lidé mohou vidět během adventu a Vánoc hned několikrát. Už od 27. listopadu a až do Tří králů ji letos celkem patnáctkrát nabízí devět tamních stanic. „Němci jsou daleko většími fanoušky Popelky než Češi a Slováci. Zažívám to tam každou chvíli na akcích s příznivci,“ řekl deníku Aha! Pavel Trávníček. „Příští rok mne s dalšími žijícími herci čeká v rámci padesátého výročí od natáčení a premiéry obrovské turné po velkých německých halách,“ dodal princ ve výslužbě.

Video
délka: 01:00.52
Video se připravuje ...

Česká televize digitálně zrestaurovala Tři oříšky pro Popelku Česká televize

Tři oříšky pro Popelku vysílá televize Nova na Štědrý den ve 20.30 hod. a 26. 12. v 16:25 hod. Vidět ji můžete také 28. 12. v 16.45 hod. na Nova Cinema.

Pocta Libušce na výstavě

Popelčin střevíček nebo červánkové šaty můžete až do 1. ledna vidět na výstavě Libuše Šafránková – jak ji máme rádi. V ambitech a zimním refektáři Strahovského kláštera jsou k vidění i kostýmy z dalších filmů a seriálů jako např. Třetí princ, Jak utopit dr. Mráčka, Cirkus Humberto, Babička. A také fotografie a osobní věci národem milované herečky, jejíž smrt 9. července 2021 všechny zarmoutila.

Žaludy místo oříšků a polibek dvou pážat

Norové si se svolením dědiců autorských práv natočili vlastní remake Popelky. Hlavní hrdinku ztvárnila zpěvačka a skladatelka Astrid S. (26), která se v roce 2013 umístila na pátém místě v norské verzi SuperStar. Prince ztvárnil norský herec s tureckými kořeny Cengiz Al (25). Kromě nového obsazení, jiné výpravy a akčnějšího pojetí se diváci dočkali i polibku dvou mužů, konkrétně princových pážat. Původně měl být vystřižen, pak zase ne... A ve finále byl tak letmý a decentní, že se dal přehlédnout. Na rozdíl od žaludů, které má hlavní hrdinka místo oříšků!

Video
délka: 02:14.96
Video se připravuje ...

Norská verze Třech oříšků pro Popelku zveřejnila trailer! Nordisk Film

Norská Popelka měla premiéru loni na podzim, ale v českých kinech příliš nebodovala – na Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD) má od diváků jen 46% spokojenost, kdežto český originál o 40 procent víc! V televizní premiéře jste ji mohli vidět v úterý na Nově.

Fotogalerie
82 fotografií