Historický velkofilm prošel řadou změn, než se dostal do výsledné podoby. „Měli jsme zhruba sto verzí scénáře, než jsme se dostali k té, kterou jsme později natočili,“ řekl režisér a producent v jedné osobě.

Světové hvězdy

Vznik scénáře nebyl jednoduchý. „Nejdřív jsme film připravovali čistě pro české diváky. Pak jsme se ale rozhodli, že chceme oslovit i zbytek světa. Proto se začalo psát nanovo, aby příběh chápalo i zahraniční publikum,“ osvětlil Jákl jeden z důvodů, proč se scénář tolikrát měnil. Cíl oslovit životem českého vojevůdce i nečeské diváky se nicméně podařil. Vznikly dvě jazykové verze snímku, ve kterém se kromě Michaela Caina (89), Tila Schweigera (58) či Bena Fostera (41) objeví i několik tuzemských herců.

Rady s historikem

„Tím, že jsem scénář neustále upravoval, jsem se o skutečném Žižkovi dozvídal stále víc a víc věcí. A tím spíš jsem do něj chtěl tyto historické znalosti promítnout,“ svěřil Jákl. Jako konzultant na filmu spolupracoval profesor historie Jaroslav Čechura (69), který režisérovi dával zpětnou vazbu. „Pokoušel jsem se ze všech sil, aby nám nic, jak se říká, neuteklo...“ dodal Jákl.

Video
délka: 27:40.28
Video se připravuje ...

Petr Jákl o nejdražším českém filmu. Proč Žižku málem vzdal a co dalšího chystá v Hollywoodu? Pavlína Horáková

Fotogalerie
34 fotografií