Poslední díl minisérie Božena sledovalo neskutečných 1 milion a 713 tisíc lidí, díky čemuž Česká televize opět získala nejlepší výsledek večera a vlastně i celého nedělního dne. V takzvaném „prime time“, tedy v hlavním vysílacím čase, neměl jímavý příběh ze života nejslavnější české literárky konkurenci. Na hlavu porazil Příběh kmotra na Nově, na který se dívalo jenom 672 tisíc lidí, nebo romantický snímek Miluji tě modře na Primě. Ten totiž vidělo pouze 309 tisíc.

Kromě toho se tak závěrečná kapitola životní cesty Boženy Němcové stala nejúspěšnějším dílem vůbec, žádný z předchozích dílů neměl tolik diváků. Hranici 1,7 milionů se sice přiblížila druhá epizoda, to se na ni totiž koukalo 1,68 milionů lidí, ale až nyní se počet diváků přehoupl do vyšších čísel.

Zatímco po prvních dvou dílech, kde hrála Boženu Anna Kameníková (26), vyslovovali mnozí diváci své obavy z obsazení Anny Geislerové (44). Ta je však nezklamala. „Herecký výkon srovnatelný s hereckým koncertem. Jak Želary, tak i Božena,“ jásali nad jejím ztvárněním slavné spisovatelky, a mnozí rovněž přiznali, že závěr, v němž Němcová, dlouhá léta trpící bolestí, umírá, jaksepatří oplakali.

Poklonu Geislerové na instagramu vysekly i její kolegyně z umělecké branže, například Jitka Schneiderová (47): „Ani, nádherně jsi ji zahrála. Srdce mi z tebe usedalo. Bravo.“ Přidala se i zpěvačka Kamila Nývltová (31): „Úžasně zahrané, úžasný zážitek. Moc děkujeme.“

VIDEO: Blesk Podcast: „Neměla jsem odvahu se na sérii Božena podívat,“ říká odbornice Pokorná

Video
délka: 01:01:14.76

Blesk Podcast: „Neměla jsem odvahu se na sérii Božena podívat,“ říká odbornice Pokorná Blesk

Pochval se dočkala i Veronika Divišová (17), co hrála Boženinu dceru Doru. Dívenka známá z Modrého kódu, Sestřiček, nebo Tady hlídám já, zde skutečně excelovala. „Ta holčina to krásně zahrála, slzy mi tekly proudem ještě při titulkách…“ přizvukovaly si na internetu dojaté divačky. Jak se ale podle reakcí na oficiálních facebookových stránkách České televize zdá, celou „show“ si pro sebe ukradl nakonec někdo docela jiný – Jan Hájek (42), představitel Josefa Němce, zarytého patriota, co přivedl Boženu k české literatuře, nicméně kvůli velkému věkovému rozdílu a velké odlišnosti povah svou ženu snad nikdy nepochopil a ještě navíc ji bil.

„Velmi povedené, ale mělo by se to jmenovat Josef. Mnohem více jsem díky tomu poznala obraz, povahu a motivace Josefa Němce, než samotné Němcové,“ pěly na něj ódy povětšinou ženy, které Boženě fandily od prvního dílu.

„On si ji sice nevychoval, ale to, čím byla, byla díky němu. Podporoval ji maximálně a vděčnosti, lásky a úcty se nedočkal,“ dumaly nad jeho zajímavě vykresleným charakterem. „Teda jako od toho herce, co hrál Němce, to byl majstrštyk. Ten mě v tomto seriálu dostal,“ přidaly se další. „Pan Hájek byl v roli Němce famózní. Bych to do něj neřekla.“ Zkrátka jak se zdá, přestože obě herečky v titulní roli hrály jako o život, smetanu slíznul někdo docela jiný.

VIDEO: Božena Němcová. Hořký konec největší české spisovatelky a velmi nekonvenční ženy

Spousta diváků se také díky této minisérii o slavné spisovatelce leccos dozvěděla: „Ani jsem nevěděla, že Božena Němcová umřela tak mladá,“ podivovala se na instagramu ČT jedna dáma, která patrně nedávala moc pozor ve školních škamnech. Další ženu zase tato minisérie inspirovala k oživení si tvorby této autorky. „Vytáhla jsem z knihovny knihu Babička, vydanou v roce 1930, a jdu ji po dlouhé době opět číst. Série Božena mě chytla za srdce, úžasná žena, úžasné dílo.“ A to je skutečně chvályhodné.

Fotogalerie
124 fotografií