Pohádka O vánoční hvězdě podle slov režiséra, jenž s představiteli hlavních rolí, tedy Terezou Ramba (31) a Vojtěchem Kotkem (32) již v minulosti spolupracoval (Tereza, tehdy Voříšková, si v roce 2006 zahrála v Rafťácích spolu s Kotkem, který ještě předtím, tedy v roce 2004, zazářil v Janákových Snowboarďácích), měla mít „ladovskou poetiku“. A to se v příběhu prostého učitele, co se zakouká do princezny, a hvězdě sražené na zem, co se pokouší dostat zpět na nebesa, rozhodně podařilo.

Kladné reakce na pohádku u diváků převažovaly. „Musím říct, že jsem to sledoval jedním dechem. Po delší době nápad, byť odvážný. Byla tam láska, humor, napětí, čáry máry. Skvělá Tereza i Aňa. Kluci Hádkovi taky. Celkově velmi dobré obsazení. Ovšem úplně plný počet má ode mě Legolas Ondřej,“ hodnotili diváci casting na oficiálních facebookových stránkách ČT.

Nikoho nejspíš nepřekvapí, že se tato nová pohádka stala nejsledovanějším pořadem celého Štědrého dne. Vidělo ji 62 % všech, kteří měli v danou dobu zapnutou televizi, celkem tedy více než 2,68 milionů diváků starších 15 let. Česká televize celkově ovládla sledovanost, a umístila se na prvních 9 z 10 příček. Bodovala s klasikou Tři oříšky pro Popelku, Pelíšky, Byl jednou jeden král, Šíleně smutnou princeznou, Peklem s princeznou, Nesmrtelnou tetou, Třemi veterány i Nejlepším přítelem (v tomto pořadí).

Nova bodovala až romantickou komedií Pretty Woman, kterou vidělo 720 tisíc lidí. Je to sice pěkné číslo, ale i třeba mnohokrát opakovaná pohádka Byl jednou jeden král měla 1 milion a 442 tisíc diváků…

VIDEO: Někdejší veganka Tereza Ramba přiznává: Žeru hrozně a všechno! Může za to miminko?

Video
délka: 01:55.52

Někdejší veganka Tereza Ramba přiznává: Žeru hrozně a všechno! Může za to miminko? Kisa Císařová

Samozřejmě tvůrcům neunikly nějaké ty drobnosti, a bedlivě sledující diváci si nenechali příležitost na ně upozornit. „Trochu jsem se usmál, když jsem viděl v lese označené stromy reflexním oranžovým sprejem, určené k těžbě, ale jinak za mě hezká pohádka,“ podotkl například jeden mladý muž. Kromě toho bylo úsměvné i to, že ovečky hned v prvních scénách filmu měly na uších nastřelené plastové značení.

Mnohým také neuniklo, že námět je „volně opsaný“ podle jiného pohádkového příběhu… Nikomu ovšem podobnost s Hvězdným prachem nevadila. „Bylo to trochu jako od Neila Gaimana, ale myslím to jako poklonu,“ objevilo se v komentářích.

Samozřejmě i tentokrát se našli tací, co s pohádkou spokojeni moc nebyli: „Omlouvám se, ale to byla děs a bída. Dokud budete děj umísťovat do kulis měšťanských domů konce 19. století, tak to nebude mít nikdy žádanou pohádkovou poetiku. Zámek má být zámek a ne jen lepší měšťanský dům... No a s tím souvisí i kostýmy jak z období Babičky od Boženy Němcové... A ačkoli mám Sokola rád, tak v dané roli jsem mu nevěřil ani to jeho tmavé obočí na odulé tvářičce.“

Další zase jeho poněkud neortodoxní zjevy zdvihovali: „Sokol mi připomněl Bradavice z Harryho Pottera - jmenoval se Sirius, účes měl jako Lucius a choval se jako Zlatoslav.“

VIDEO: Ondřej Sokol: Jsem rád, že u filmu dostávají šanci i tak postižení jedinci, jako je Kohák

Video
délka: 02:13.47

Ondřej Sokol: Jsem rád, že u filmu dostávají šanci i tak postižení jedinci, jako je Kohák Tereza Kovářová

„Moc rozvláčné, ‚neodsejpající‘. Rozhodně to není pohádka pro děti, které nejsou schopny pobrat, o co vlastně jde. Třem oříškům pro Popelku nebo S čerty nejsou žerty to nesahá ani po kolena,“ tvrdili zase jiní.

Jenže ruku na srdce, takových komentářů bylo jenom pomálu. Většina zastávala názor, že tentokrát se štědrovečerní pohádka České televizi skutečně podařila, a tak je možné, že se stane klasikou tak jako třeba Anděl Páně. „Uřvaných pohádek, na které se nedá dívat, je většina. Tahle pohádka byla milá, klidná, pěkné scenérie v chaloupce a zasněžené krajině.“

Fotogalerie
42 fotografií