Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

ČT na Vánoce představí nové pohádky: Podívejte se s námi na jejich ukázky!

/
 • ČT na Vánoce představí tři pohádky: Podívejte se s námi na jejich ukázky!
  5. prosince 2020 ● 19:10

  Jak již je tomu o Vánocích zvykem, i tento rok si Česká televize připravila pořádnou nálož svátečního programu. Letos navíc sáhla po zbrusu nových pohádkách, které režírovali Karel Janák nebo Ján Sebechlebský.

 • 1.

  O vánoční hvězdě

  Na Štědrý den v 19:00 uvidíme pohádku, která se tematicky vymyká běžné české produkci v tomto žánru. Místo vodníků, čertů a čarodějnic se můžeme těšit na hvězdu Deničku, která spadne na zem kvůli zlé hvězdě Proximě. Zachrání ji vesnický učitel Václav, který nešťastně miluje princeznu. Pohádka tak vypráví příběh dvou světů, hvězdného a lidského, ze kterého se Denička musí vrátit na oblohu - jinak jako každá hvězda vyhasne. 

   

  „Hvězdy v naší pohádce vypadají skoro jako lidé. Mají však nadpřirozené schopnosti, které k hvězdám patří. A když se dostanou k nám na zem, dokážou obyčejným smrtelníkům pěkně zamotat hlavu,“ prozradil o pohádce režisér Karel Janák, který je autorem loňské vánoční pohádky Princezna a půl království či pohádky Dvanáct měsíčků (2012), po které se zapřisáhl, že už nikdy nebude natáčet ve sněhu. Naštěstí své slovo porušil a my se díky tomu o Vánocích můžeme kochat krásou zasněžených Západních Tater, kde se natáčelo.

 • 2.

  Hodinářův učeň

  Na Boží hod nás ve 20:10 Česká televize potěší pohádkou, kterou v roce 2019 natočila režisérka Jitka Rudolfová. Děj popisuje příběh Urbana, jemuž dvě sudičky u kolébky přály lásku a bohatství, ta třetí chudobu a strasti. Chlapec brzy osiří, a proto se jej ujme lakotný mistr hodinář, který má překrásnou dceru Lauru. Jak to tak v pohádkách, a ostatně i v životě, bývá, děti se do sebe zamilují, ale hodinář si pro svou dceru představuje bohatšího manžela. Posílá proto Urbana na cestu za bájnými hodinkami, které umí varovat před smrtí.

   

  Hlavní roli si zde zahráli Viktor Preiss jako hodinář, jeho učně ztvárnil Michal Balcar a krásnou dceru sï střihla Dana Dropová. Hodinářův učeň je především o lásce, hrách osudu a odvaze, poukazuje však i na malost lidského bytí. „Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální, a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ řekl o pohádce Viktor Preiss.

 • 3.

  O léčivé vodě

  Pohádka o lásce a spravedlnosti je taktéž letošní novinkou. Jedná se o koprodukční česko-slovenskou pohádku, ve které si zahrála Linda Rybová, Darija Pavlovičivá, Jakub Spišák či Marián Mitaš. Při tvorbě scén filmu se použila nová technologie Virtual set, hojně využívána v amerických sci-fi filmech, která pomohla lépe vykreslit podvodní svět.

   

  Ve filmu se prolíná motiv vodní říše s královstvím, kterému vládne král Juraj, který se sám stará o princeznu Hanku. Když princezna jednoho dne těžce onemocní, Paní vod a pramenů se rozhodne pomoci a daruje králi pramen léčivé vody, který má léčit všechny potřebné. Při zneužití pro získání bohatství by pramen vyschl. Na desáté výročí pramene přijede králův bratr s manželkou Henrietou, která je pro bohatství a moc ochotna třeba i zabít. Naštěstí se ale objeví odvážný dobrodruh Jakub... Zajímá vás, jak to všechno dopadne? To se podívejte na Štěpána v 20:10 na jedničce!

  Fotogalerie
  13 fotografií

Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy