Marie Terezie se z velké části natáčela v interiérech. I venkovní scény ovšem sehrávají nezastupitelnou roli, a tak bylo potřeba je natočit tak, aby pozadí, na kterém se odehrávají, plně odpovídalo dobové realitě. Snad jen kromě korunovace Marie Terezie maďarskou královnou, kterou štáb natáčel v dómu sv. Martina v Bratislavě, kde se skutečně odehrála, dali filmaři prostor lokacím hlavně v Česku.

Nikdo ale neví, že zároveň existoval i druhý štáb, který připravoval podklady pro trikové záběry ve Vídni. Ty vznikaly přímo v Praze! „Suplujeme Vídeň Maltézským náměstím,“ prozradil Blesku Michal Mocňák, jenž byl tvůrcem zmíněných filmových efektů. Na horizont se proto musela »přimontovat« katedrála sv. Štěpána. „Je v tom spousta retuší moderních elementů, značek na ulicích, kanálů.“

Záběry z Versailles vznikaly na zámečku v pražské Tróji. „Snažili jsme se vytvořit reálné sochy, které skutečně ve Versailles jsou. Oskenovali jsme dostupná sousoší, která jsou v galeriích běžně dostupná, abychom dosáhli co nejreálnějšího výsledku. Potřebovali jsme za lidi, kteří jsou v popředí, dodat nějakou dokreslovačku, v tu chvíli musíme vzhledem k množství zeleně využít modrého pozadí. Jinak se používá pozadí zelené,“ popisoval Mocňák.

Na dokonalém výsledku se bezesporu podepsal i filmový architekt Martin Kurel, jeho práce s interiéry a výběr lokací byl precizní. Úspěšný a ve svém oboru uznávaný muž však loni náhle zemřel, a třetí i čtvrtý díl jsou mu proto věnovány „in memoriam“.

Na to, jak se snímky skládaly dohromady způsobem, co lidské oko pak na televizní obrazovce ve výsledném obraze vlastně ani nepozná, se můžete podívat do naší galerie...

VIDEO: Trailer k prvním dvěma dílům minisérie Marie Terezie 

Video
délka: 00:40.03

Trailer k filmu Marie Terezie Česká televize

Fotogalerie
52 fotografií