Tvůrci původně plánovali dotočit příběh slavné panovnice až do konce a ukázat ji nejen jako věčně rodící matku (16 porodů během 19 let!) a bojovnici za své země, ale také coby úspěšnou reformátorku. Jenže se stal pravý opak.

Původně plánované natáčení 5. a 6. dílu úspěšné minisérie Marie Terezie bylo na posledním jednání programové rady (která se konala v polovině prosince) prozatím odloženo,“ uvedl Blesku zdroj z Kavčích hor.

Důvodem jsou finance. „V rozpočtu nejsou v současnosti peníze a ČT nechce investovat milionové částky jen do jednoho projektu. Na další rozhodnutí se zatím čeká,“ doplnil zdroj. Vedení ČT v čele s generálním ředitelem Petrem Dvořákem (55) předložilo na letošní rok rozpočet, který pracuje s úsporami ve výši 170 milionů korun. „Snížení nákladů se primárně dotýká výroby připravovaných pořadů,“ potvrdil zdroj.

Podle informací Blesku to odnesla právě Marie Terezie, která je dosud nejrozsáhlejším mezinárodním koprodukčním projektem ČT. Minisérie vznikala díky spolupráci s rakouskou ORF, slovenskou RTVS, maďarskou MTVA a jen rozpočet prvních dvou dílů se pohyboval kolem 150 milionů korun. A zejména v Rakousku zaznamenal fenomenální úspěch. „Marie Terezie měla většinou dvojnásobnou sledovanost, než je na stanicích, které minisérii vysílaly, běžné,“ chlubil se kreativní producent Jan Maxa.

Přijdeme o trhák?

První dva filmy vznikly v roce 2017 u příležitosti 300. výročí narození Marie Terezie. Na českých obrazovkách se poprvé objevily 1. a 2. ledna 2018 a setkaly se s mimořádným diváckým ohlasem.

„Obvykle nerad s něčím pokračuji, ale když přišla příležitost opět točit Marii Terezii, souhlasil jsem,“ prohlásil režisér Robert Dornhelm (72). Už reprízy koncem roku si nenechalo ujít přes milion diváků, premiérový díl další řady pak vidělo na Nový rok přes 1,5 milionu diváků!

Prozatím nerealizovaná třetí minisérie se měla zabývat pozdějším obdobím života Marie Terezie – snahou o politicky výhodné sňatky dětí, vleklými finančními potížemi říšské pokladny, úmrtím milovaného Františka Štěpána a předáním žezla komplikovanému, ale schopnému synovi Josefovi.

VIDEO: Marie Terezie 2 – trailer České televize

Video
délka: 00:30.00

Marie Terezie 2 – trailer České televize Česká televize

Fotogalerie
89 fotografií