Ve filmu původně neměl hrát Jaroslav Marvan (†73), ale Jan Werich (†75). Vlastimil Brodský (†81) zase roli dlouho odmítal a dokonce řekl režisérovi Podskalskému (†70), ať radši obsadí někoho jiného. „Copak já ho mohu hrát? Takovej trouba?“, cituje jeho slova Aha!. Nakonec však na roli přece jen kývl.

Karel Höger (†67) mu ale na sebevědomí moc nepřidal. „Jak se vám líbí můj Karel IV.?“, zeptal se ho opatrně Brodský. „Vlastíku, nelíbí se mi, jak ho hrajete, zbavujete ho glorioly. Berete lidem iluze. Vždyť vy si dáváte i prsty za opasek jako nějaký kovboj,“ odpověděl mu Höger.

Herci si ale obecně natáčení velmi užívali. Podskalský vždycky vytvořil dobrou atmosféru, takže se tam cítili dobře. „On byl báječná a vyrovnaná osobnost. Šířil kolem sebe pohodu. Filmování dělal vždy příjemnější,“ řekla Daniela Kolářová (70). „Kasteláni nám vařili párečky a poctivé české dobroty,“ zavzpomínala.

Natáčení vždy neprobíhalo přesně podle plánu, ale Podskalský se snažil být nad věcí a nikdy neztrácel hlavu. Pokud ho něco trápilo, svěřil se jen svému deníčku. „Pátý den. Dnes jsme nenatočili vůbec nic, pršelo. Hála a Štědrý se pěkně zlinkovali, měli zpívat a nezpívali.“ Jak je vidět, všichni si to zkrátka užili podle svého.

VIDEO: Filmová Lída Baarová Zdena Procházková (90): Exmanžel Höger ji vyštval do Vídně!

Video
délka: 05:45.92

Filmová Lída Baarová Zdena Procházková (90): Exmanžel Höger (†67) ji vyštval do Vídně! Zuzana Bubílková, Jan Jedlička, Lukáš Červený

Fotogalerie
17 fotografií