Pro občany Spojeného království je Alžběta II. velkým symbolem. Vzpomínají na ni jako na ženu oddanou svému poslání, panovnici obrovských zkušeností i smyslu pro humor, hluboce věřící, schopnou citovat z Bible. Ale i jako na ženu osamocenou uprostřed mašinerie dvora a matku, která si vyčítala, že kvůli státnickým povinnostem neměla dost času na výchovu svých dětí.

Původně vůbec vládnout neměla. Narodila se 21. dubna 1926 jako Elisabeth Alexandra Mary Mountbattenová-Windsorová, nejstarší dcera Alberta, vévody z Yorku, a Alžběty, rozené lady Bowesové-Lyonové. Její otec se stal králem po překvapivé abdikaci svého bratra Edwarda VIII. v prosinci 1936. A ona byla rázem následnicí trůnu.

Malá Lilibet

V dětství jí přezdívali Lilibet. S mladší sestrou Margaret byly vzdělávány doma. Po vypuknutí druhé světové války mladičká Alžběta v roce 1940 pronesla první rozhlasový projev k dětem celého světa. Za války pracovala v ženské pomocné službě.

Začátek roku 1947 ji zastihl s rodiči v Jižní Africe. A po návratu bylo oznámeno její zasnoubení se vzdáleným bratrancem původem z Řecka poručíkem Philipem Mountbattenem. Svatbu měli ve Westminsterském opatství 20. listopadu 1947.

Mladičká královna

V létě roku 1951 se král Jiří VI. vážně roznemohl. Umřel v únoru následujícího roku, když byla Alžběta s Philipem v Keni. Domů se vrátila jako královna. Její korunovace se odehrála 2. června 1953 taktéž ve Westminsterském opatství.

„Je jí pouhých pětadvacet let, vypadá jako holčička a stala se královnou,“ psal tehdy deník The Daily Telegraph. Akce byla pokládána za příležitost k pozvednutí britské reputace ve světové politice. Hovořilo se dokonce o druhé „alžbětinské době“.

Válka o Falklandy

Jako mladá královna navštívila Alžběta II. desítky britských kolonií. Pak se z impéria stalo volné ppolečenství a za další čas ztratila Británie vliv i v Evropě. Potom ale přišla Margaret Thatcherová, liberální revoluce, privatizace, válka o Falklandy a vůbec posílení britského ducha.

Panovnice nestála stranou – v roce 1982 například vzdala poctu britským silám v kontroverzním vánočním poselství po válce Británie s Argentinou o Falklandy.

Odmítla předat korunu

Vedle významné političky byla ale Alžběta také obyčejnou ženou. Milovala psy a koně a ráda jezdila na vyjížďky po krajině. Za všech okolností si zachovávala úsměv a zájem. V České republice ji mohli lidé na vlastní oči vidět v dubnu 1996, kdy navštívila Prahu a Brno.

Navzdory skandálům týkajícím se jejích dětí (Charles, Anna, Andrew a Edward) a dalších členů královské rodiny zůstávala vždy respektovanou hlavou státu. Někdejší trable s manželstvím prvorozeného prince a současného krále Karla III. ji ale vedly k prohlášení, že má v úmyslu vládnout až do své smrti. A jak řekla, tak se i stalo.

Fotogalerie
239 fotografií