Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Podplukovník o přípravách Operace London Bridge po úmrtí Alžběty II. (†96): Plán chystal 23 let!

/
 • Podplukovník o přípravách Operace London Bridge po úmrtí Alžběty II. (†96): Plán chystal 23 let!
  13. října 2022 ● 08:30

  Psal se rok 1999, když britský podplukovník Anthony Mather (80) začal sestavovat dokument London Bridge – tedy podrobný plán pro případ smrti královny Alžběty II. (†96). Z původně 15stránkového svazku nakonec byl přes 6 cm tlustý fascikl!

 • 1.

  Tajné vzkazy

  S Alžbětou o pohřbu nikdy nemluvil osobně, veškeré zprávy putovaly písemně přes jejího osobního tajemníka. Pokud královna chtěla nějaké změny, prostě jen napsala konkrétní poznámky na okraj daného dokumentu.

   

  O celé operaci však Mather několikrát hovořil s králem Karlem III. (73), pro něhož teď chystá podobný plán loučení. Na co všechno se tedy Mather ve svém dokumentu musel zaměřit?

 • 2.

  Slib mlčenlivosti

  Podplukovník nepracoval na operaci jako jediný, vedl tým 300 lidí, kteří byli smluvně vázáni mlčenlivostí. „Scházeli jsme se jednou ročně, abychom plány koordinovali a měnili podle situace. V posledních letech jsme kvůli prezentaci zabrali celý taneční sál Buckinghamského paláce,“ přiznává.

 • 3.

  Testování koberců

  Podplukovník osobně dokonce na botách s ocelovými hroty na podrážkách testoval kvalitu koberců, které byly nakonec použity ve Westminster Hall. Údajně se po nich stokrát prošel, aby se přesvědčil, že jsou dostatečně odolné.

 • 4.

  Průhledný vagon

  V původních plánech byl zahrnut i speciální železniční vagon s velkými osvětlenými okny, který měl rakev s panovnicí odvézt z Edinburghu do Londýna. Kvůli obavám o pobouření veřejnosti a narušení běžného provozu ale bylo od této varianty nakonec upuštěno.

 • 5.

  Replika v hangáru

  Na manipulaci s rakví ve Westminster Hall museli být nosiči více než dobře připraveni. Proto byla podle požadavku Mathera v leteckém hangáru vybudována replika této části paláce, kde mohli příslušní muži s atrapou rakve trénovat prakticky nonstop.

 • 6.

  Místo úmrtí

  Mather musel vzít v úvahu řadu míst, kde královna mohla zemřít. Ve hře tak byly i plány pro případ skonu na moři, v odlehlém sídle na Sandringhamu či na jejím hradě Balmoral ve Skotsku. Mather proto navštěvoval různá královnina sídla a zkoušel, jak by se v nich dalo manipulovat s rakví.

   

  „Ovšem nikdy ne před členy rodiny osobně, to by bylo neuctivé. Jednou mě během toho málem přistihl princ Philip na Sandringhamu, musel jsem rychle zmizet!“ vzpomíná.

 • 7.

  Pohřbíval i Churchilla

  Podplukovník Mather je protřelým veteránem, hlavní roli hrál už při pohřbu bývalého britského premiéra Winstona Churchilla (†90) v roce 1965, když velel vojákům, kteří nesli jeho rakev.

   

  Pomáhal také s loňskou přípravou pohřbu prince Philipa (†99), v roce 2002 měl na starost poslední ceremonii pro Alžbětu alias královnu matku (†101). Po nečekané smrti princezny Diany (†36) v roce 1997 měl pouhé dva dny na přípravu plnohodnotného plánu, který sestavoval zcela od píky.

 • 8.

  VIDEO

  Video
  délka: 01:52.68
  Video se připravuje ...

  Fanoušci královny před Buckinghamským palácem Darina Jíchová

  Fotogalerie
  105 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy