Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Svět přišel o symbol stability, smutní kníže Schwarzenberg. Jak vidí nového krále Karla III.?

Autor: ČTK - 
9. září 2022
14:10

Svět s odchodem britské královny Alžběty II. přišel o symbol stability, sdělil dnes ČTK ke čtvrtečnímu úmrtí panovnice bývalý český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Pro Alžbětu byla po celý život na prvním místě služba, smysl pro povinnost podle něj po Alžbětě zdědil i její nástupce Karel III.

Alžběta II. plnila mnoho velmi důležitých rolí, podotkl Schwarzenberg. „Na jedné straně byla jako anglická královna důležitý symbol soudržnosti a tradice pro celý Commonwealth. Na straně druhé představovala pro Spojené království symbol stability,“ uvedl. Připomněl, že „jejím“ prvním premiérem byl Winston Churchill a před několika dny ještě jmenovala Liz Trussovou. „Ona přes všechny změny představovala v dnešním světě státnickou zkušenost a stabilitu,“ dodal.

„Každý, kdo se s ní setkal nebo se jejím životem zabýval, musel nabýt hlubokého přesvědčení, že po celý život stála pro ni služba na prvním místě,“ uvedl Schwarzenberg. V tomto byla podle něj Alžběta II. vzorem pro mnoho lidí na celém světě. „Tuto její vlastnost uznávali i její političtí protivníci, například z řad republikánských odpůrců monarchie. Tak vzorného panovníka, jakým byla Alžběta II., nikde na světě opravdu nenajdeme,“ doplnil.

Anglie se podle Schwarzenberga dokázala při vládě Alžběty II. také na rozdíl od jiných mocností dobře vypořádat se ztrátou své koloniální říše. „V Anglii nedošlo k takovým problémům jako ve Francii nebo v Portugalsku. Ona symbolizovala tu věčnou Anglii, která zůstane silnou Anglií i bez kolonií. Zároveň se jí podařilo navázat s bývalými koloniemi dobré styky,“ doplnil.

Bude podle něj zajímavé sledovat, jakým výzvám bude čelit její nástupce Karel III. „Ale po královně Alžbětě zdědil právě její smysl pro povinnost, tudíž nemám obavy, že by selhal, i přes všechny změny, kterými britská královská tradice prochází,“ uvedl Schwarzenberg.

Video  Britové truchlí po smrti Alžběty II. (†96): Před palácem už je záplava květin.  - reuters
Video se připravuje ...

st.rec ( 9. září 2022 17:24 )

Ano,královna je a zůstane symbo­lem,re­prezen­tova­la a vystupováním byla vzorem což ovšem chybí nejen našemu knížeti,spícímu Karlovi který navíc "podnikal" a tuneloval za pomoci tehdejšího financministra Kalouska a za pomoci Hejvela podvodně (prosti) restituoval.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud