Pozvánku na pohřeb dostalo 2000 lidí. Mezi nimi i 500 králů, prezidentů a dalších státníků či politiků. Ti všichni ve Westminsterském opatství vyprovázeli královnu na její poslední cestu. A jelikož šlo o pohřeb panovnice, do Londýna se sjely »pomazané hlavy« ze všech koutů světa, mezi nimi třeba španělský král Felipe VI. (54) či japonský císař Naruhito (62) nebo jordánský král Abdalláh II. (60).
Za Česko se pohřbu zúčastnil premiér Fiala s manželkou Janou (49). Ti měli čestná místa, jelikož před nimi seděl šéf Bílého domu Joe Biden (79) s manželkou Jill (71). „Pohřeb navštívilo obrovské množství hlav států, panovníků a prezidentů a po této stránce je důležité, že jsme tady také viditelně zastoupeni byli,“ uvedl po smutečním obřadu Fiala.
Ten se v neděli účastnil i recepce s novým britským králem Karlem III. (73). „Měl jsem možnost osobně vyjádřit hlubokou účast jménem ČR králi Karlu III.,“ dodal český premiér.
Členkou britské královské rodiny je také princezna Marie Kristina z Kentu (77), která je manželkou prince Michaela z Kentu (80). Česko tak mělo ve Westminsterském opatství další »zastoupení«. Princezna se totiž narodila v Karlových Varech v rodině německého důstojníka ze staré slezské šlechty. Kralování se ale pravděpodobně nedočká. Její manžel je totiž až na 51. místě v nástupnické linii na britský trůn.
A poslední perlička na závěr? Kaple Jindřicha VII. ve Westminsterském opatství má také český otisk. Je zde totiž pohřbena Alžběta Stuartovna, manželka Fridricha Falckého, známého jako tzv. zimní král.
Fridrich Falcký panoval v českých zemích během stavovského povstání, ale po prohrané bitvě na Bílé hoře v roce 1620 vzal nohy na ramena a jeho vláda tak trvala pouze jeden rok. Přesto se jeho choť Alžběta díky tomu pyšnila titulem české královny.
Stovky tisíc lidí sledovaly pohřeb královny v Hyde Parku Blesk TV
Odcházející smuteční hosty ale nyní čeká skutečný boj, aby se dostali nejenom do svých domovů v Londýně, ale i cestou z Londýna jako takového. Na nádraží Waterloo se tvoří obrovské fronty přes celé haly…
Truchlící příznivci královské rodiny, obzvláště pak Alžběty II., odcházejí z Long Walk ve svých zástupech poté, co byla královnina rakev přenesena do kaple svatého Jiří a pohřbena po boku jejího manžela, rodičů a sestry. Z obrovského davu většina již odešla, ti zbývající sledují černobílé archivní záběry královny z doby před desítkami let přehrávané na velkoplošných obrazovkách s klasickou hudbou v pozadí.
Zatímco kaple byla k prasknutí nacpaná královskou rodinou, věrným personálem a dalšími důležitými osobami z blízkého královnina okolí, král Karel III. nechal jedno místo v první řadě prázdné. To kvůli tradici, kterou založila jeho matka, aby se ujistila, že jí tam nebude nikdo překážet ve výhledu. Zdá se, že tato tradice bude pokračovat i po jejím skonu…