Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Americký prezident Joe Biden uvízl v zácpě v Marble Arch na cestě do Westminsterského opatství.

Některé části Londýna dnes připomínají lockdownové časy, ulice jsou prázdné, auta téměř nejezdí, většina lidí je u Westminsteru a čeká na smuteční průvod, další davy jsou u obřích obrazovek, na kterých se bude pohřeb promítat.
Do Westminsterského opatství začínají přicházet první truchlící včetně ministra pro mezivládní vztahy a rovnost Nadhima Zahawiho (55).
První lidé na místo začali přicházet kolem osmé ranní. Významní činitelé přijížděli později a mnoho hlav států se shromáždilo v nedaleké nemocnici, aby je odtud autobus dovezl do opatství.
Velké dubové dveře nejvýznamnějšího kostela Spojeného království – kde se Její Veličenstvo provdalo za prince Philipa a kde mělo korunovaci – se otevřely tři hodiny před začátkem bohoslužby.
V opatství bude 2000 členů královské rodiny, světových vůdců, VIP osobností a stovky členů veřejnosti, zatímco miliardy lidí z celého světa budou sledovat státní pohřeb Jejího Veličenstva.