Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Členové královské rodiny postupně opouštějí kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Princ a princezna z Walesu opustili kapli autem se svými dětmi princem Georgem a princeznou Charlotte, následovali je vévoda a vévodkyně ze Sussexu. Princ Harry vypadal mimochodem před bohoslužbou velmi rozhozeně. Král, doprovázen královnou chotí, odešel z místa posledního odpočinku své maminky poté, co poděkoval těm, kteří vedli bohoslužbu.
Postupně je následovali další členové královské rodiny, kteří se také zastavili, aby si promluvili s děkanem a arcibiskupem, a nakonec všichni zamířili ke Karlovi III. a Camille do hradu.
Král Karel III. vypadal upřímně zasažen žalem, když všichni v kapli svatého Jiří zpívali státní hymnu. Seděl mimochodem na stejném místě, na kterém byla usazena sama královna na pohřbu svého milovaného manžela Philipa, vévody z Edinburghu.
Mimochodem, i William následoval svého otce - posadil se na stejné místo, na kterém seděl král na Philipově pohřbu v dubnu 2021.
Královnina rakev byla spuštěna do královské hrobky v kapli svatého Jiří. Během tohoto úkonu děkan z Windsoru recitoval žalm 103, který obsahuje tradiční větu: „Vydej se na cestu z tohoto světa, ó křesťanská duše“. Pronesl také modlitbu, ve které je zesnulý svěřen do Božího milosrdenství.
Bohoslužba byla zakončena tím, že dudák zahrál A Salute to the Royal Fendersmith ze dveří mezi kaplí a děkanským ambitem, přičemž hudba postupně utichala, jak kráčel směrem k děkanství. Královnin dudák, major Paul Burns z Royal Regiment of Scotland, tak splnil svou poslední službu: Do té doby vždy každé ráno budil Alžbětu II. zvukem dud.
Arcibiskup z Canterbury poté bohoslužbu zakončil požehnáním, než shromáždění zazpívalo státní hymnu.