Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Karlovu statečnost všichni oceňovali. Příznivci královské rodiny, kteří kolem něj procházeli, zatímco on držel čestnou stráž, byli hluboce zasaženi jeho žalem. Zdálo se, že nový britský král měl uplakané oči, ruce měl pevně spojené a upřeně se díval k podlaze, když kolem něj procházeli členové široké veřejnosti.
„Král Karel III. vypadá naprosto zničeně, musí to pro něj být ten nejtěžší okamžik,“ citoval svědky britský deník DailyMail. „Karel vypadal naprosto opuštěně, doslova ani nemá čas truchlit... Představte si, že byste museli truchlit na veřejnosti. Ne, děkuji...“
Někdejší princ Charles, dnes král Karel III., držel společně se sourozenci smutnou stráž u rakve své matky Alžběty II. Pro tuto příležitost na sebe oblékl jeden ze svých oblíbených tartanů (speciální látka skotské sukně). Šlo o tartan prince Charlese Edwarda Stewarta, jenž je variací na tartan Royal Stewart. Rozšířené používání tartanu mezi britskou monarchií sahá až ke králi Jiřímu IV., jenž si na tartan oblékl kilt při historické návštěvě Skotska v roce 1822.
Ruský prezident Vladimir Putin (69) zavítal 24. června 2003 do Velké Británie. Hned první den se setkal s panovnicí Alžbětou II. (†96), s níž se zúčastnil státního banketu v jejím sídle, Buckinghamském paláci. Ještě před přivítáním ale nechal ruský státník královnu zhruba čtvrt hodiny čekat. Ta mu jeho chování posléze vtipně slovně vrátila. VÍCE ČTĚTE ZDE!