Všichni vědí, že Karel se vždy staral především o ochranu životního prostředí. Kromě toho má ale jiné zájmy. Pustil se do urbanistického experimentu a finančně podpořil stavbu městečka Poundbury. Požadoval, aby se z něj stalo udržitelné místo, které bude poskytovat svým obyvatelům vše potřebné – tedy nebudou to jen obytné prostory s obchodem, ale budou zde i školy a další potřebné organizace. S budováním se začalo již v 80. letech, jak uvádí britský Mirror. „Nebude to jen další bezduchá obytná zóna,“ předsevzal si.
Městečko, které naleznete v hrabství Dorset v jižní Anglii, pak asi poznáte velmi snadno. Například díky typickým širokým ulicím – je možné zde parkovat, ale především je zde kladen důraz na pěší přepravu. Tím, že je v okolí silniční obchvat, je Poundbury klidným místem, kam auta nezajíždějí, pokud to není nutné. Cesty jsou z obou stran lemované alejemi stromů, díky čemu tam není ani takový hluk.
To ale nejsou jediné požadavky, které Karel neboli Charles prosadil. Pokud byste tam chtěli bydlet, vězte, že jen třetina místních nemovitostí je určená k pronájmu. Většinu nemovitostí je potřeba zakoupit, přičemž na takový domeček v idylickém městě si připravte něco mezi 11 až 20 miliony. Navíc byste museli splnit i různé podmínky a nemůžete si domky upravit k obrazu svému.
Král trval například na tom, že některé domy nemohou mít komíny. Zakázal též umělou trávu před domy či solární panely (což působí jako ironie, když vezmeme v potaz, že jsou pro životní prostředí vhodným zdrojem energie), které by byly viditelné přímo z ulice. Zkrátka vše, co by narušovalo vizuální dojem.
O tom, že se nacházíte na půdě někdejšího prince z Walesu a současného vládce Británie, ostatně svědčí i místní náměstí Královny matky, pojmenované podle Karlovy babičky. Též jí zde nechali vybudovat i sochu. A pocta potkala i Karlovu choť Camillu, podle jejíhož titulu je tu pojmenovaná hospoda Vévodkyně z Cornwallu.
Stavba Poundbury by měla být kompletně hotová v roce 2025. Jenže kdo ví, jak to ještě dopadne, protože po smrti královny Alžběty se vše mění a město patřilo Karlovi coby součást jeho titulu vévody z Corwnallu. Jenže ten titul už předal svému synovi Williamovi (40). Předá mu tak i otěže nad osudem Poundbury?
Král Karel III. v Ediburghu u rakve své matky, královny Alžběty II. Reuters
V Londýně se uzavřely dveře Westminsterského sálu, kde se veřejnost loučila se zesnulou královnou Alžbětou. Rakev bude převezena k bohoslužbě.
Ještě v neděli večer král Karel III. spolu s manželkou Camillou poděkovali všem lidem, kteří přišli vzdát hold zemřelé královně Alžbětě II.
„Jsme nad míru dojati tím, kolik lidí si dalo tu práci, aby přišlo vzdát hold celoživotní službě mé drahé matky a zesnulé královny,“ uvedl podle agentury AP Karel III. ve vyjádření zveřejněném Buckinghamským palácem.
„Zatímco se připravujeme na poslední rozloučení, chtěl bych poděkovat všem těm nesčetným lidem, kteří mně i celé mé rodině byli v době zármutku oporou a útěchou,“ dodal král.
Britské úřady zároveň oznámily, že fronta k rakvi, která je vystavena ve Westminsterském sálu britského parlamentu, dosáhla své plné kapacity a uzavírá se.
Dobré ráno, vážení čtenáři, Británie dnes pohřbí královnu Alžbětu II. Ve Westminsterském opatství a na hradě Winsdor se budou konat celkem tři smuteční obřady. Největší z nich, až pro 2000 hostů z celého světa, začne ve 12:00 SELČ. Druhého se odpoledne zúčastní 800 hostů a třetího večer jen královská rodina.
V 07:30 SELČ se dnes pro veřejnost uzavře Westminsterský sál v sídle parlamentu, kde byla od středy na katafalku vystavená rakev s královninými ostatky. Rakev se během dne několikrát přesune a ve smutečních průvodech ji doprovodí král Karel III. i další členové královské rodiny.
Na sklonku dne přijde soukromý obřad královské rodiny. V půl deváté večer SELČ bude Alžběta II. uložena na hradě Windsor do královské hrobky vedle svého manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu.