Všichni vědí, že Karel se vždy staral především o ochranu životního prostředí. Kromě toho má ale jiné zájmy. Pustil se do urbanistického experimentu a finančně podpořil stavbu městečka Poundbury. Požadoval, aby se z něj stalo udržitelné místo, které bude poskytovat svým obyvatelům vše potřebné – tedy nebudou to jen obytné prostory s obchodem, ale budou zde i školy a další potřebné organizace. S budováním se začalo již v 80. letech, jak uvádí britský Mirror. „Nebude to jen další bezduchá obytná zóna,“ předsevzal si.

Městečko, které naleznete v hrabství Dorset v jižní Anglii, pak asi poznáte velmi snadno. Například díky typickým širokým ulicím – je možné zde parkovat, ale především je zde kladen důraz na pěší přepravu. Tím, že je v okolí silniční obchvat, je Poundbury klidným místem, kam auta nezajíždějí, pokud to není nutné. Cesty jsou z obou stran lemované alejemi stromů, díky čemu tam není ani takový hluk.

To ale nejsou jediné požadavky, které Karel neboli Charles prosadil. Pokud byste tam chtěli bydlet, vězte, že jen třetina místních nemovitostí je určená k pronájmu. Většinu nemovitostí je potřeba zakoupit, přičemž na takový domeček v idylickém městě si připravte něco mezi 11 až 20 miliony. Navíc byste museli splnit i různé podmínky a nemůžete si domky upravit k obrazu svému.

Král trval například na tom, že některé domy nemohou mít komíny. Zakázal též umělou trávu před domy či solární panely (což působí jako ironie, když vezmeme v potaz, že jsou pro životní prostředí vhodným zdrojem energie), které by byly viditelné přímo z ulice. Zkrátka vše, co by narušovalo vizuální dojem.

O tom, že se nacházíte na půdě někdejšího prince z Walesu a současného vládce Británie, ostatně svědčí i místní náměstí Královny matky, pojmenované podle Karlovy babičky. Též jí zde nechali vybudovat i sochu. A pocta potkala i Karlovu choť Camillu, podle jejíhož titulu je tu pojmenovaná hospoda Vévodkyně z Cornwallu.

Stavba Poundbury by měla být kompletně hotová v roce 2025. Jenže kdo ví, jak to ještě dopadne, protože po smrti královny Alžběty se vše mění a město patřilo Karlovi coby součást jeho titulu vévody z Corwnallu. Jenže ten titul už předal svému synovi Williamovi (40). Předá mu tak i otěže nad osudem Poundbury?

Video
Video se připravuje ...

Král Karel III. v Ediburghu u rakve své matky, královny Alžběty II. Reuters

Zemřela královna Alžběta II.
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Refresh
Datum:
Zobrazit další dny
 
09:34
19. 9. 2022

Lidé v centru Londýna čekají i desítky hodin, aby zahlédli rakev s královnou. 

 
09:14
19. 9. 2022

Londýn se probudil do dne, kdy Británie pohřbí svou nejdéle vládnoucí královnu Alžbětu II. Země tak po 70 letech jejího panování uzavře jednu éru svých dějin. Metropole se kvůli tomu zahalila do smutku. Město čekají policejní manévry, dopravní chaos i obrovský nával truchlících. V ranních ulicích zatím kvůli státnímu svátku panuje klid, nad městem jsou nicméně slyšet hlídkující policejní vrtulníky.

 

Dopravní podnik předem varoval, že cestování v centru Londýna dnes bude kvůli uzavírkám obtížné. Čeká se, že do metropole přijede kvůli pohřbu až milion lidí, další jsou tady už od víkendu.

 

Zřízenci ve stanicích metra od rána instruují cestující, aby se vyhnuli zavřeným stanicím Westminster, St. James’s Park a Hyde Park Corner. Některé stanice fungují pouze pro výstup. Změny se dotkly i linek autobusů, protože uzavřené jsou některé důležité ulice v centru, zejména kolem sídla parlamentu ve Westminsteru a kolem Hyde Parku, ale také ve čtvrtích Kensington a Chelsea.

 

Lidé, kteří si chtěli pojistit místa s dobrým výhledem podél trasy smutečního průvodu, kempovali na třídě Whitehall a podél třídy Mall vedoucí k Buckinghamskému paláci už od nedělního večera. Mnozí si přinesli skládací židle, spacáky i teplé občerstvení. Čekáním u zátarasů střežených policisty stráví více než 12 hodin, protože rakev s ostatky královny se na cestu městem vydá až po poledni.

 

Mnohé podniky ve městě dnes zůstanou kvůli pohřbu zavřené, jiné otevřou až odpoledne. Týká se to například některých supermarketů nebo prodejen s rychlým občerstvením. Promítat nebude ani většina kin, některá z nich ale divákům nabízí přímý přenos pohřbu panovnice. Například kinořetězce Vue či Curzon zvaly na promítání zdarma, pouze s předchozí rezervací. Většina sálů už o víkendu hlásila vyprodáno. Další možností, jak pohřeb sledovat ve společnosti, je promítání na velkoplošné obrazovce v Hyde Parku. Televizní přijímače budou po celý den zapnuté i ve většině otevřených restaurací.

 

Už od oznámení úmrtí 8. září je královna v ulicích Londýna takřka všudypřítomná. Její portréty jsou na plakátech i velkoplošných obrazovkách. Většina obchodů má královnin portrét vystavený ve výloze, obchodní dům Fortnum&Mason u náměstí Picadilly z piety všechny výklady zatemnil, kino na náměstí Leicester Square zase na obřích vývěsních štítech promítá fotografii královny v mladém i starším věku spolu s letopočty jejího narození a úmrtí. Obchody zaplavily smuteční suvenýry.

 
09:05
19. 9. 2022

Fotogalerie
92 fotografií