Od minulého pátku, kdy její choť zemřel, drží královna i celá její země osmidenní státní smutek. Truchlení pak vyvrcholí v sobotu na Windsorském panství v kapli sv. Jiří, kde bude mít vévoda z Edinburghu pohřeb. A ač by pak panovnice dost možná chtěla zůstat se svými nejbližšími a daleko od pozornosti médií z celého světa, čeká ji práce. Jak uvedl britský deník Evening Standard, vrátí se do ní už příští čtvrtek – tedy 13 dní po smrti manžela a čtyři dny po uložení rakve s jeho ostatky ve Frogmore Gardens. Rovněž to také bude den po jejích narozeninách (21. dubna), které zřejmě budou jedny z nejsmutnějších, jaké kdy prožila.

Bolest léčí prací

Královna se ale prý nechala slyšet, že hodlá pokračovat v co největším počtu svých povinností, aby zaplnila obrovskou prázdnotu po Philipovi. Právě on ji totiž na většině akcí doprovázel a byl jí přes 70 let největší oporou. Nově ji prý budou dělat garde synové Charles (72) a Edward (57) s manželkami, dcera Anna (70) nebo vnuk William (38) s chotí Kate (38).

Parlament zahájí s Charlesem

Jednou z nejdůležitějších akcí, které má Alžběta II. ve svém nabitém diáři, je slavnostní zahájení nového zasedacího období Parlamentu naplánované na 11. května. Hovoří tam obvykle z trůnu, v hermelínovém plášti, donedávna dokonce s britskou imperiální korunou na hlavě. Tuto událost vynechala královna pouze dvakrát – v letech 1959 a 1963, kdy byla těhotná. Očekává se, že ji na slavnost tentokrát doprovodí princ Charles, což už se stalo i dřív, když byl Philip indisponován.

VIDEO: Zemřel princ Philip (†99), manžel britské královny Alžběty II. (94): Jaký byl jeho život?

Video
délka: 07:08.42
Video se připravuje ...

Zemřel princ Philip (†99), manžel britské královny Alžběty II. (94): Jaký byl jeho život? Videohub

Fotogalerie
24 fotografií