Nejdéle vládnoucí britská panovnice, která na britském trůnu sedí už od roku 1952, má zároveň také nejdelší manželství ze všech britských panovníků. Společně se svým chotěm na snímku, jenž byl zveřejněn ve čtvrtek jak na oficiálním instagramovém účtu, tak i tom facebookovém, sedí na gauči ve svém hradě Windsor. S širokými úsměvy na tváři si prohlížejí pestrobarevné přáníčko. To jim k 73. výročí sňatku vyrobily děti jejich vnuka prince Williama (38) a jeho manželky Catherine (38), vévodkyně z Cambridge - tedy princové George (7) a Louis (2) a princezna Charlotte (5).

Královnin manžel Philip, kterému náleží titul vévoda z Edinburghu, se narodil na řeckém ostrově Korfu 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. Bylo mu 13 let, když se poprvé seznámil se svou nastávající manželkou – oba se totiž v roce 1934 účastnili svatby princezny Mariny s princem Georgem, vévodou z Kentu. V té době bylo Alžbětě pouhých 8 let. O pět let později se uviděli znovu na půdě královské námořní akademie v Dartmouthu, kde Philip studoval. Byla to prý láska na první pohled a začali si okamžitě intenzivně dopisovat.

VIDEO: Princ Charles jako dítě.

Video
délka: 00:50.60

Princ Charles jako dítě. Youtube.com/The British Monarchy

Královně bylo pouhých 21 let, když se 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství provdala za poručíka britského královského námořnictva Philipa Mountbattena. Podle jejích rodičů se Philip, Alžbětin vzdálený bratranec, zdál být naprosto nevhodným: nebyl finančně zajištěný, byl narozen v zahraničí a jedna z jeho sester se navíc provdala za německého šlechtice napojeného na nacisty. Alžběta si však postavila hlavu a jejich zasnoubení bylo oficiálně oznámeno dne 9. července 1947. Veselka se konala o pouhé čtyři měsíce později.

Philip s Alžbětou II. mají čtyři děti, prince Charlese (72), následníka trůnu, princeznu Annu (70), prince Andrewa  (60), jenž byl nařčen ze zneužívání nezletilých děvčat v sídle pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina (†66), a prince Edwarda (56). Díky svým potomkům mají osm vnoučat.

Když se prince jednou v tisku ptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance.“  Královna mimochodem dosud vykonává své královské povinnosti, zatímco Philip se v roce 2017 stáhl z veřejného života. V Anglii nyní kvůli covidu-19 platí plošná uzávěra a královský pár se raději izoluje na hradě Windsor.

VIDEO: Ikonické outfity britské královny Alžběty II.

Video
délka: 05:56.06

Ikonické outfity britské královny Alžběty II. youtube.com_RoyalFashionChannel/bpž; profimedia

Fotogalerie
67 fotografií