Princ Harry a Meghan Markle před několika týdny oznámili, že spíše než věcné dary je potěší finanční podpora organizací, se kterými oba dlouhodobě spolupracují. Stejné gesto udělali v roce 2011 také princ William a jeho Catherine. Byť rychlý pohled do dávné i moderní královské historie ukazuje, že svatební dary dokázaly obdarované mnohdy potěšit, překvapit i vyděsit. Zde několik příkladů:

Když se v roce 1661 konala svatba krále Charlese II. a princezny Catheriny z rodu Braganzů, jednalo se současně o stvrzení aliance mezi Anglií a Portugalskem. Nevěstina rodina chtěla dát najevo, jak velkou váhu tomuto svazku přikládá, a zaskočila londýnský dvůr mimořádně velkolepým gestem: darovány byly Bombaj v Indii a Tanger v severní Africe, dále pak práva volného obchodu s Brazílií a Portugalskou Indií.

Královnu Mary (vdovu po králi Jiřím V.) vyděsila bavlněná tkanina, kterou princezně a jejímu nastávajícímu poslal Mahátma Gándhí. To, co mylně pokládala za bederní roušku, byla látka, již symbolicky sám utkal.

Velká ctitelka královské rodiny z Brooklynu zase poslala princezně Alžbětě živého krocana. Měla obavy, aby v době poválečných hospodářských škrtů bylo v paláci ve slavnostní den co k jídlu.

Před svatbou prince Charlese a lady Diany Spencer v roce 1981 dorazily do paláce např. figuríny představující ženicha a nevěstu vyrobené z perníku, brambory ve tvaru srdce od mladých sester z Cheshire. Nechyběl ale ani více než půl metru dlouhý model lodi zdobený drahokamy v hodnotě 700 tisíc dolarů – dar emíra z Bahrajnu.

Britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson daroval v roce 2011 princi Williamovi a jeho nevěstě Catherine tandemový bicykl.

Nepovedený dar si ostatně připsala i naše země. Starokladrubského hřebce Favory Alta XXI, kterého Česko před sedmi lety darovalo královským novomanželům Williamovi a Kate u příležitosti jejich svatby, si nikdy nikdo nevyzvedl a tak v dožívá ve své stáji.

SLEDUJTE ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVATBY HARRYHO A MEGHAN A ŽIVÉ SVATEBNÍ STUDIO S HOSTY I MÓDNÍ POLICIÍ V SOBOTU NA BLESK.CZ

 
Fotogalerie
86 fotografií

Video: Tradice nade vše: Jak Harry a Meghan stráví předsvatební noc?

Video
délka: 00:43.54

Tradice nade vše: Jak Harry a Meghan stráví předsvatební noc? Reuters