Camilla letos v červenci oslaví již 70. narozeniny a u příležitosti tohoto jubilea připravil britský deník Mail ve své nedělní příloze You sérii rozhovorů s oslavenkyní a jejími blízkými. Vévodkyně zde mimo jiné popisuje jedno z nejtěžších období svého života, kdy ji fotografové a novináři stíhali doslova na každém kroku. S Charlesem se do sebe zamilovali již v 70. letech, jenže jejich vztahu tehdy nebylo přáno.

Tehdejší Camilla Shand se tak provdala za důstojníka Andrewa Parkera Bowlese (77), s nímž měla dvě děti, syna Toma (42) a dceru Lauru (39). Charles také nezůstal sám a oženil se s princeznou Dianou, kterou si celý svět okamžitě zamiloval. Jenže Camilla s Charlesem se po nějaké době znovu dali dohromady.

VIDEO: Svatba Diany a prince Charlese na první pohled působila pohádkově. Manželství mělo ovšem k idylce velmi daleko.

Video
délka: 10:00.04

Svatba Diany a prince Charlese YouTube

Právě tehdy nastalo peklo, kdy Camilla v podstatě nemohla vyjít z domu, aby se na ni okamžitě nevrhli novináři. „Každou chvíli ťukali na dveře, lezli dovnitř komínem, bušili na okno. Vymkli se kontrole. Ale od té doby už se mnohé změnilo,“ popsala vévodkyně, jejíž děti tehdy z počítání fotografů schovávajících se ve křoví udělaly každodenní hru.

Jí samotné ale zrovna do smíchu nebylo. „Bylo to strašné. Byla to velmi nepříjemná doba a nepřála bych to ani svému nejhoršímu nepříteli. Nepřežila bych to bez své rodiny,“ dodává Camilla, která byla v podstatě vězněm ve svém vlastním domě. Nejčastěji si prý četla či malovala. Velmi jí prý pomáhal její otec, ale také sestra Annabel, s níž si dodnes velmi často telefonuje, a bratr Mark, který zemřel v roce 2014 v New Yorku. „Mark vždycky něco chtěl. Když jsem slyšela jeho hlas v telefonu, jak říká: ‚Camillsy‘, tak jsem okamžitě věděla, že něco potřebuje. Ale Bože, jak se mi po něm stýská,“ vzpomněla na milovaného sourozence Camilla.

Ačkoliv se situace nakonec trochu uklidnila, zájem médií o Camillu zcela neustal nikdy. Když si v roce 2005 s korunním princem Charlesem konečně řekli své «ANO», byla s tím již smířená. „Někdy se ráno probudíte a máte pocit, že to nedokážete, ale prostě musíte,“ říká Camilla. Ustála ostatně i věčné srovnávání s Dianou, která kvůli své předčasné smrti v roce 1997 zůstala ve vzpomínkách navždy mladá.

VIDEO: Rozhovor s princeznou Dianou a Charlesem před jejich svatbou

Video
délka: 15:25.27

Rozhovor s princeznou Dianou a Charlesem před jejich svatbou Youtube.com

Dnes už ji britská veřejnost přijala jako dobrou manželku pro Charlese, která o něj s láskou pečuje. Mnozí ji obdivují pro její vřelost a smysl pro humor. Sama vévodkyně tvrdí, že většině věcí v životě se člověk prostě musí zasmát.

Jednomu tématu se ale i nadále Camilla vyhýbá. Konkrétně všem otázkám týkajících se toho, zda si umí představit, že se z ní jednoho dne stane královna. Bere prý každý den tak, jak přichází. Nikdy prý tedy na možné následnictví nemyslí. Přitom hlava britské monarchie královna Alžběta II. oslavila v dubnu 91. narozeniny, a i když se těší dobrému zdraví, o jejím případném odchodu z tohoto světa se mluví čím dál víc. Coby nejstarší syn královského páru by se stal v takovém případě králem právě Charles a Camilla by se tak ocitla v nové roli.

Sama ale přiznává, že ji na královské povinnosti dobře připravila její výchova. „Díky Bohu, že mě moji rodiče vychovali a naučili mě způsobům. Zní to sice trochu snobsky, již s ohledem na dnešní dobu, ale nechali jsme školy v šestnácti. Nikdo z nás nešel na univerzitu, místo toho jsme odjeli do Paříže a Florencie, učili se o životě a kultuře a jak se chovat k lidem, jak s nimi mluvit,“ vysvětluje Camilla, jak rodiče ji a její sourozence vedli. Bez těchto zkušeností by prý pro ni byl královský život o mnoho náročnější. Otázkou zůstává, zda to bude stačit i na případnou roli královny.

Fotogalerie
45 fotografií