Abychom byli úplně přesní, o králově vášni pro létání se vědělo. Ovšem až v týdnu v rozhovoru pro list De Telegraaf prozradil, že zhruba dvakrát do měsíce usedá do kokpitu stroje Fokker 70 a přepravuje pasažéry po Evropě na běžných komerčních linkách společnosti KLM. A to už 21 let!

Jeho zatím poslední let mířil do Norska a zpět... „Létání je prostě fantastické,“ promluvil poprvé o svém tajném hobby. „Máte letadlo, pasažéry a posádku, jste za ně odpovědní. Nemůžete si nahoru brát problémy, naprosto vypnete a soustředíte se na něco jiného.“

Možná někomu mohl připadat povědomý hlas, který oznamuje počasí a čas příletu. „Vždycky je vítám na palubě jménem kapitána Putmana a posádky, sám se tedy nemusím představovat,“ vysvětlil monarcha 17milionové evropské země. „A stejně to většina lidí neposlouchá...“

Vidět ho přímo v kokpitu nemohou, zvlášť od 11. září 2001, odkdy platí podstatně přísnější pravidla. Stroje Fokker 70 jdou teď do výslužby, to ale neplatí pro krále-pilota. Přes léto se hodlá přeškolit na Boeing 737. „Létat s větším letadlem však znamená někdy nocovat daleko v cizině, a tedy problém s návratem domů v případě krize,“ uvědomuje si panovník.

A co umí další panovníci?

Britská královna Alžběta II. (91):

V závěru druhé světové války jezdila s vojenskou sanitkou, byla ale vyškolená i jako mechanik a nevyhýbala se drobným opravám motorů a výměně kol!

Britská královna Alžběta II. v závěru druhé světové války jezdila s vojenskou sanitkou, byla ale vyškolená i jako mechanik a nevyhýbala se drobným opravám motorů a výměně kol!
 

Princ Charles (68):

Pilotoval vrtulník, stíhačku i dopravní letouny, na helikoptérách sloužili i jeho synové William (34) jako záchranář, Harry (32) ve válce v Afghánistánu. Charles také maluje ceněné akvarely.

Princ Charles pilotoval vrtulník, stíhačku i dopravní letouny, na helikoptérách sloužili i jeho synové William jako záchranář, Harry ve válce v Afghánistánu. Charles také maluje ceněné akvarely.

VIDEO: Princ William v práci

Video
délka: 01:17.01

Princ William nastoupil do práce: Stal se pilotem záchranky! Reuters, Daniela Pilařová

 

Jordánský král Abdalláh II. (55):

Coby absolvent královské vojenské akademie v britském Sandhurstu se později stal elitním pilotem bitevních vrtulníků Cobra.

Jordánský král Abdalláh II.: Coby absolvent královské vojenské akademie v britském Sandhurstu se později stal elitním pilotem bitevních vrtulníků Cobra.

Dánská královna Markéta II. (77):

Pod pseudonymem ilustrovala např. dánskou edici Pána prstenů, kterou pomáhala i překládat. A je i oděvní návrhářkou, mj. navrhuje kostýmy pro balet či filmy.

Dánská královna Markéta II.: Pod pseudonymem ilustrovala např. dánskou edici Pána prstenů, kterou pomáhala i překládat. A je i oděvní návrhářkou, mj. navrhuje kostýmy pro balet či filmy.

Kambodžský král Norodom Sihamoni (64):

V 60. a 70. letech studoval na Pražské konzervatoři a pak na AMU balet.

Kambodžský král Norodom Sihamoni: V 60. a 70. letech studoval na Pražské konzervatoři a pak na AMU balet.

 

Fotogalerie
36 fotografií