Povinný smoking

Oblek jménem smoking s kalhotami zdobenými lampasem vyžaduje šerpu v pase jen tehdy, pokud má zapínání na tzv. kočárek, to znamená, že se přední části saka nepřekrývají a jsou vzdáleny na nitku, většinou 1-4 cm. V současnosti je však mnohem populárnější smoking na dva knoflíky a ve hře je i méně frekventované dvouřadé zapínání.

Košile musí být bílá a mít límeček. Ta se stojáčkem patří do fraku. Zda má mít výztuhu z piké či nikoli, je otázkou diskuze. Zapínání kryje léga, a pokud ne, knoflíčky jsou kovové či perleťové. Na rukávech manžetové.

Motýlek je zásadně černý a měl by být ručně vázací. Jestliže není, je dobré volit kousek, jenž drobné nedokonalosti tvaru, jež k hand made patří, má.

Polobotky z lakované kůže (tzv. typ oxford bez vzoru) jsou nutnost! Mají hladký svršek, uzavřené vázání, podpatek by měl být maximálně jeden palec vysoký a kožená podrážka musí být velmi subtilní. Ta ideální se podobá semišové usni, jež se ošetřuje drátěným kartáčem, aby na parketu neklouzala.

Hodinky, přestože suplují šperk, klasik ke smokingu u plesu první kategorie nepřipouští, leč moderní přístup je nezakazuje s tím, že musí být elegantní, patřičně noblesní. Sportovní modely s chronografem nikdy!

Plášť přes smoking, v němž muž přichází, má podobu nadčasového hladkého svrchníku v délce kolem kolen. Sportovní kabáty jsou zcela nemístné a bundy aktem těžkého buranství.

Pompézní frak

I opulentní Ples v Opeře diktuje smoking, nikoli o třídu reprezentativnější, výjimečnost akce puncující frak. Jestliže se pro frak, čili White Tie, muž rozhodne, musí dress code dotáhnout do nejmenších detailů. Riziko, že outfit bude působit dojmem obnošeného kostýmu z fundusu Straussovy operety, nelze podcenit!

Sako fraku má zvednuté, stejně jako smoking hedvábné klopy a zásadně jednořadové zapínání. Kalhoty zdobí dvojitý lampas a povinná vesta je z bílého piké.

Košile s odepínacím do špičky zalomeným límcem má všitou náprsenku, která je také z bavlněného piké, anebo se sklady. Do jednoduchých manžet se stejně jako u smokingu provlékají separátní knoflíčky. Motýlek je zásadně bílý, také z piké a vždy na úvaz.

Střevíce jsou stejné jako u smokingu, tudíž lakové. Bílé rukavice nejsou nutné. V současnosti v podstatě představují přežitek. Povinné jsou pouze v kurzech tanečních. Cylindr naopak etiketa vyžaduje, byť i on nejspíš působí jako zkostnatělý doplněk.

Pozor: Bílá hedvábná šála se k fraku nosí volně přehozená a jen do pláště! Odkládá se v šatně, kolem krku se teatrálně neovinuje, na parket nepatří.

Video
délka: 01:50.27

Blesk oblékl manžele z Pardubic na Ples v Opeře: Vyhráli exkluzivní lóži i noc v luxusním hotelu! Tereza Kühnelová, Lukáš Červený

Její velké večerní

Je dobré vědět, že VIP bály pohádky hodnou pompu rozhodně nezatracují, spíš ji vítají. Samozřejmě s jistinou vkusu, jenž mimo jiné zohledňuje věk i typ aktérky večera. Dámy rozhodně mají, na rozdíl od pánů, vítaný prostor ke kreativitě. Velkou šanci podtrhnout svou osobnost.

Plesová róba musí být každopádně dlouhá. Pokud možno téměř krýt střevíčky. Podle poněkud zkostnatělé klasiky by měla mít krinolínovou sukni a útlý, pas zdůrazňující živůtek, ale tento požadavek dnes nemá velkou váhu, často se nedodržuje.

Ramena mohou být odhalená i krytá, hluboký dekolt nepohoršuje. Vlečka je sice dramatickým prvkem, ale vzhledem k tanci na zaplněném parketu poněkud nemístným. K modelům na ramínka či s korzetovým živůtkem tradice velí dlouhé rukavice výš nad loket mající nad zápěstím pro vyšší komfort zapínání na jemné knoflíčky.

Střevíčky jsou vždy jemné a ortodoxní dress code velí plné lodičky bez otevřené špičky i paty na úzkém vysokém podpatku. Současnost připouští i subtilní sandálky na jehle. Večerní střevíčky na platformě, které jsou i tak za zenitem trendů, na bál nepatří.

Večerní kabelka je malá a nikdy nesmí být na dlouhý závěs přes rameno. Většinou má podobu subtilního elegantního psaníčka z jemné kůže, hedvábného rypsu, je zdobená kamínky, perličkami. Také se nabízí atraktivní skořepinové modely vejcovitého tvaru, v úvahu přichází i malé, výšivkou často zdobené váčky na sdrhnutí zvané pompadourky.

Slupka přes šaty?

Na útlou toaletu v moderním pojetí lze obléknout nebo přes ramena přehodit černý, navýsost elegantní a střízlivý večerní plášť v délce pod lýtko. Anebo společenský kožich, nikoli však sportovní. Krinolínové sukně, opulentní róby je dobré doprovodit širokou kožešinovou štolou, bolerkem.

Pavlína Němcová: Etiketa je sice neúprosná, ale v dress code, zejména u žen, není tak striktní jako dřív. Relativně toleruje páskové střevíčky i značnou absenci nad loket sahajících rukavic v případě rób odhalujících nahé paže. Na ústupu jsou též krinolíny vytlačované štíhlými kreacemi. Takovou zvolila i tato modelka, která outfit pojala střízlivě a dominantní bílou oživila dotekem černé a rudé.

Pavlína Němcová

Etiketa je sice neúprosná, ale v dress code, zejména u žen, není tak striktní jako dřív. Relativně toleruje páskové střevíčky i značnou absenci nad loket sahajících rukavic v případě rób odhalujících nahé paže. Na ústupu jsou též krinolíny vytlačované štíhlými kreacemi. Takovou zvolila i tato modelka, která outfit pojala střízlivě a dominantní bílou oživila dotekem černé a rudé.

Tereza Kostková: Oblíbená herečka na Česko–Slovenský ples v Praze, který loni moderovala, zvolila  příjemně barevný, rádoby honosný, pohádky hodný model s patřičnou krinolínou, jemuž aristokratická noblesa bohužel chyběla. O tento dojem se především zasloužila slupka synteticky působící pavučiny, jejíž lacinost umocňovalo zdobení skleněnými kamínky včetně doprovodné bižuterie.

Tereza Kostková

Oblíbená herečka na Česko–Slovenský ples v Praze, který loni moderovala, zvolila příjemně barevný, rádoby honosný, pohádky hodný model s patřičnou krinolínou, jemuž aristokratická noblesa bohužel chyběla. O tento dojem se především zasloužila slupka synteticky působící pavučiny, jejíž lacinost umocňovalo zdobení skleněnými kamínky včetně doprovodné bižuterie.

Eliška Bučková: Pánský doprovod České Miss 2008 splňuje standard, i když mu smokingové sako plandá a neobul společenské lakýrky. Bohužel Eliška je na tom hůř. I když pomineme diskutabilní kvalitu látky šatů, a především nevhodnou podrážku střevíčků, stále tu je těžký úlet v podobě krátkého sportovního kabátu připomínající, že plesový outfit není jen o šatech, ale i svršku, který na ně v zimě oblékneme.

Eliška Bučková

Pánský doprovod České Miss 2008 splňuje standard, i když mu smokingové sako plandá a neobul společenské lakýrky. Bohužel Eliška je na tom hůř. I když pomineme diskutabilní kvalitu látky šatů, a především nevhodnou podrážku střevíčků, stále tu je těžký úlet v podobě krátkého sportovního kabátu připomínající, že plesový outfit není jen o šatech, ale i svršku, který na ně v zimě oblékneme.