Tuhle otázku jsem položila i hokejové hvězdě Jaromíru Jágrovi. Nutno říci, že s chutí. Protože v průběhu olympiády z ní novinářům elegantně a s milou ironií vybruslil s odkazem na mě. Tentokrát neuhnul, vlastně ani nemohl. Naprosto upřímně řekl, že nezná jednoznačnou odpověď. S podotknutím, že chápe uvažování národa, který si není jistý svými úspěchy na kolbišti sportu, i když výsledky byly nakonec mnohem lepší, než jsme předpokládali. Proto se tedy snaží zaujmout jiným způsobem. Netradiční kolekcí olympijského oblečení korunovanou gumáky s tenkou linkou vzoru inspirovaného obrazem Dvoubarevná fuga mistra české abstrakce Františka Kupky.

Vyjádření Jágra bylo navýsost diplomatické. Kultivovaným způsobem vlastně  mezi řádky sdělil, že tenhle módní styling, způsob reprezentace není jeho gusto, nicméně respektuje, že účel světí prostředky. Show must go on, jak praví klasik. A nejen v showbyznysu… Zkrátka návrhářské tápání se přetavilo ve fór, jenž svou jedinečností zaujal. Bez ohledu na úroveň kreativity, bez ohledu na kvalitu.

S Jaromírem Jágrem sdílím stejný pocit. A jako on chci být loajální Češkou, a proto vyzdvihuji vtip. Úsměvnou metaforu na deštivé londýnské podnebí. Design oblečení (zejména u navrstvených žen v legínách pod kolena ) opěvovat nemohu. Kvalita holínek je navíc mizerná – nechtěně jsem si je ozkoušela. Byla jsem tak trochu donucena si je obléct, otestovat zcela nepřipravená. Mimochodem - k mému outfitu byly totálně šílené. Ale i když opomenu bizarnost této chvíle, musím říci, že české olympioniky při vzpomínce na zahajovací ceremoniál lituji. V plastových botách vyrobených v Číně jsem zdaleka neušla to, co oni a měla jsem dost. Výlisek je špatně stavěný, na chůzi nepohodlný, o neslušivé délce nemluvě.

Nevím, kam naše holínky bude nosit žena prince Williama, Kate. Zřejmě zůstanou netknuté. Ale to, že po nich zatoužila, hřeje. A celému panoptiku nahrává. O figurování Františka Kupky v celém projektu nemluvě. Mimochodem – ani jeden z českých olympioniků a doprovodného týmu nevystoupil z letadla při příletu do Prahy v tolik opěvovaných gumovkách. Bublina euforie splaskla a život běží dál…

Fotogalerie
13 fotografií