Obsah seriálu Jak vyrobit vraha (Making a Murderer)

Tenhle thriller o skutečných událostech, natáčený po dobu 13 let, sleduje nevídaný příběh dvou mužů obviněných z děsivého zločinu, který možná ani nespáchali.

Obsazení Jak vyrobit vraha (Making a Murderer)

Osoba Popis
Steven Avery Neprávem odsouzený za sexuální útok, za který si odpykal 18letý trest. Obžalovaný odsouzen za vraždu Halbachové.
Allan Avery Otec Stevena Averyho.
Dolores Averyová Matka Stevena Averyho.
Chuck Avery Bratr Stevena Averyho.
Earl Avery Bratr Stevena Averyho.
Barb Dasseyová Sestra Stevena Averyho, matka Brendana a Bobbyho Dasseyových.
Brendan Dassey Averyho synovec, syn Barb Dasseyové, obžalovaný odsouzený za pomoc Averymu při vraždě Halbachové.
Bobby Dassey Bratr Brendana Dasseyho, syn Barb Dasseyové.
Scott Tadych Ženatý s Barb Dasseyovou; před soudními procesy; nevlastní otec jejích dětí.
Kayla Averyová Sestřenice Brendana Dasseyho.
Kim Ducatová Sestřenice Stevena Averyho.
Carla Chaseová Neteř Stevena Averyho, sestřenice Brendana Dasseyho.
Brad Dassey Brendanův nevlastní bratr, hlasový herec a začínající rapper.

Steven Avery

Muž z okresu Manitowoc ve Wisconsinu, který si získal pozornost celého státu poté, co byl v roce 1985 neprávem odsouzen za sexuální napadení.

Avery byl v roce 2003 osvobozen poté, co důkazy DNA prokázaly jeho nevinu, a po 18 letech byl propuštěn z vězení. Pouhé dva roky po propuštění byl Avery zatčen a obviněn z vraždy mladé fotografky Teresy Halbachové. Averyho soudní proces za vraždu Halbachové začal v roce 2007 a byl shledán vinným z vraždy prvního stupně, zohavení mrtvoly a nezákonného držení střelné zbraně.

Averyho synovec Brendan Dassey byl rovněž zatčen a obviněn z vraždy Halbachové. Dasseyho přiznání, o němž se později zjistilo, že bylo vynucené, hrálo významnou roli při Averyho odsouzení. Dokumentární seriál společnosti Netflix "Making a Murderer" přitáhl k Averyho případu širokou pozornost a vyvolal otázky ohledně spravedlivosti jeho procesu a spolehlivosti důkazů použitých k jeho odsouzení.

Avery nadále trvá na své nevině a jeho právní tým podal několik odvolání a návrhů na dodatečné odsouzení. Averyho případ se stal symbolem nedostatků systému trestního soudnictví a vyvolal celonárodní diskusi o nespravedlivém odsouzení a nesprávném postupu policie. Avery zůstává ve vězení a jeho případ je i nadále zdrojem kontroverzí a diskusí.

Brendan Dassey

Synovec Stevena Averyho, který byl odsouzen za vraždu Teresy Halbachové. Dassey byl v době vraždy Halbachové nezletilý a policie ho původně vyslýchala jako svědka. V průběhu vyšetřování se Dasseyho výpovědi na policii staly více usvědčujícími, a nakonec byl zatčen a obviněn z vraždy.

Dasseyho přiznání bylo klíčovým důkazem v Averyho procesu, přestože Dassey později odvolal výpověď a tvrdil, že jeho výpovědi byly vynucené policií. Dokumentární seriál společnosti Netflix "Making a Murderer" přitáhl pozornost k Dasseyho případu a vyvolal otázky o spravedlnosti jeho procesu a taktice, kterou policie použila k získání jeho přiznání.

Dassey byl shledán vinným z vraždy prvního stupně a v roce 2007 odsouzen na doživotí. V roce 2016 federální soudce Dasseyho odsouzení zrušil a rozhodl, že jeho přiznání bylo vynucené a při výslechu byla porušena jeho ústavní práva. Toto rozhodnutí však bylo později po odvolání zrušeno a Dassey zůstává ve vězení.

Dasseyho případ se stal symbolem selhání systému trestního soudnictví, zejména v případech týkajících se mladistvých a osob s mentálním postižením. Obhájci nadále bojují za Dasseyho propuštění a za reformy, které by zabránily nespravedlivému odsouzení a nátlakovým výslechovým technikám.

Jak vyrobit vraha (Making a Murder)

Teresa Halbachová byla 25letá fotografka z amerického Wisconsinu, která se ztratila 31. října 2005. Její zmizení se stalo předmětem rozsáhlého vyšetřování, a nakonec vedlo k zatčení a odsouzení Stevena Averyho a jeho synovce Brendana Dasseyho.

Halbachová byla naposledy spatřena na pozemku rodiny Averyových v okrese Manitowoc, kam šla fotografovat vozidlo pro časopis Auto Trader. Její auto bylo o několik dní později nalezeno opuštěné na pozemku Averyových a její ostatky byly na pozemku objeveny v listopadu 2005. Její smrt byla označena za vraždu způsobenou střelným zraněním hlavy. Avery a Dassey byli v listopadu 2005 zatčeni a obviněni z vraždy.

Oba byli v roce 2007 v oddělených procesech shledáni vinnými, přičemž Avery byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody bez možnosti podmínečného propuštění a Dassey k doživotnímu trestu s možností podmínečného propuštění v roce 2048. Odsouzení Averyho a Dasseyho bylo předmětem intenzivního zkoumání a kontroverzí, přičemž mnozí tvrdili, že byli odsouzeni neprávem a že důkazy použité k jejich usvědčení byly nespolehlivé.

Případu se věnoval dokumentární seriál společnosti Netflix "Making a Murderer", který vyvolal otázky ohledně vyšetřování a stíhání Averyho a Dasseyho. Navzdory probíhajícím soudním sporům a odvoláním zůstávají Avery a Dassey za vraždu Halbachové ve vězení.

Vývoj procesu se Stevenem Averym

Proces se Stevenem Averym prošel od jeho prvního zatčení v roce 1985 za sexuální napadení, které nespáchal, několika významnými změnami a událostmi. Zde jsou uvedeny některé klíčové momenty vývoje případu:

Neoprávněné odsouzení Averyho: V roce 1985 byl Avery neprávem odsouzen za sexuální napadení ženy a strávil 18 let ve vězení, než byl v roce 2003 na základě důkazů DNA zproštěn viny.

Averyho civilní žaloba: Avery podal po svém osvobození občanskoprávní žalobu na okres Manitowoc, jeho bývalého šerifa a další osoby za neoprávněné odsouzení a uvěznění. Žaloba požadovala odškodnění ve výši milionů dolarů.

Averyho opětovné zatčení: V roce 2005, pouhé dva roky po osvobození, byl Avery zatčen a obviněn z vraždy Teresy Halbachové, mladé fotografky, jejíž ostatky byly nalezeny na Averyho pozemku.

Averyho soudní proces a odsouzení: Averyho soud za vraždu Halbachové začal v roce 2007 a byl shledán vinným z vraždy prvního stupně, zohavení mrtvoly a nezákonného držení střelné zbraně. Byl odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Přiznání Brendana Dasseyho: Averyho synovec Brendan Dassey byl rovněž zatčen a obviněn z vraždy Halbachové. Dasseyho přiznání, o němž se později zjistilo, že bylo vynucené, hrálo významnou roli při Averyho odsouzení.

"Making a Murderer": Averyho případu se v roce 2015 dostalo široké pozornosti po uvedení dokumentárního seriálu společnosti Netflix "Making a Murderer", který vyvolal otázky ohledně spravedlivosti soudního procesu a spolehlivosti důkazů použitých k jeho odsouzení.

Odvolání po odsouzení: Averyho právní tým se nadále odvolával proti jeho odsouzení, přičemž poukazoval na četné problémy s procesem a tvrdil, že byl falešně obviněn policií. V roce 2019 wisconsinský odvolací soud Averyho odvolání zamítl, ale jeho právní tým slíbil, že bude i nadále bojovat za jeho propuštění. Celkově byl soudní proces se Stevenem Averym dlouhou a složitou právní bitvou, která vyvolala intenzivní zájem a pozornost veřejnosti. Ačkoli Avery zůstává ve vězení, případ je i nadále zdrojem kontroverzí a diskusí.

Avery by nebyl prvním výrazným justičním omylem

Spojené státy mají dlouhou historii justičních omylů, kdy jsou nevinní lidé neprávem odsouzeni a uvězněni za zločiny, které nespáchali. Zde je několik významných příkladů:

Central Park Five: V roce 1989 bylo pět mladistvých neprávem odsouzeno za znásilnění ženy v Central Parku v New Yorku. V roce 2002 byli osvobozeni poté, co důkazy DNA prokázaly jejich nevinu.

Trojice ze Západního Memphisu: Tři muži byli v roce 1994 odsouzeni za vraždu tří malých chlapců v Arkansasu, přestože chyběly fyzické důkazy, které by je se zločinem spojovaly. V roce 2011 byli propuštěni poté, co důkazy DNA a další faktory ukázaly na jejich nevinu.

Případ Duke Lacrosse: V roce 2006 byli tři členové mužského lakrosového týmu Dukeovy univerzity obviněni ze znásilnění ženy na večírku. Později byli zproštěni všech obvinění, když vyšlo najevo, že obviněná si příběh vymyslela.

Bombový útok v olympijském parku v Atlantě: V roce 1996 byl člen ochranky Richard Jewell falešně obviněn z uložení bomby v olympijském parku v Atlantě. Nakonec byl všech obvinění zproštěn, ale ne dříve, než byla zničena jeho pověst.

Případ Camerona Todda Willinghama: Willingham byl v roce 2004 v Texasu popraven za vraždu svých tří malých dětí, a to navzdory četným pochybnostem o spolehlivosti důkazů, které byly použity k jeho odsouzení.

To je jen několik příkladů mnoha justičních omylů, ke kterým došlo ve Spojených státech. V těchto případech hrály roli faktory, jako je zaujatost, chybná identifikace očitých svědků, falešná doznání a nedostatečné právní zastoupení. Přestože se systém trestního soudnictví v USA snaží tyto problémy řešit, boj za spravedlnost pro neprávem odsouzené pokračuje.

Sledujete seriál Jak vyrobit vraha? Podělte se o své dojmy v diskusi

Video
délka: 02:55.88
Video se připravuje ...

Trailer seriálu Jak vyrobit vraha Netflix

Fotogalerie
8 fotografií