Patří k nejúspěšnějším moderátorům v Česku a už v pátek budou s Alešem Hámou (51) opět uvádět Českého slavíka. Přesto se potýká s poruchou, která ovlivňuje jeho vztahy i vnímání světa...

Omezuje ho to

„Od doby, co jsem se o tom od paní doktorky dozvěděl, mě to ovlivňuje strašně pozitivně. Už jsem pochopil, že s nějakými věcmi nemám bojovat a proč mě některé věci rozčilují. A už se nad to umím povznést,“ svěřil se Sokol. S menšími projevy tohoto syndromu se setkává denně. „Při natáčení je nábytek na značkách. A když ho nějaký herec posune pryč, nemůžu točit dál. Hraju tedy dál tu postavu, ale v hlavě mi jede jen jediné – jak tu věc vrátím zpět. Protože věci mají být prostě na značkách!“ přiznal, že ho často extrémně zasáhnou i maličkosti.

Přestává fungovat

Někdy je to ale vážnější. „To samý ale platí i o principech chování nebo vztahových modelech,“ svěřil se Sokol s tím, že některé věci prostě »neunáší«. Aspergerův syndrom negativně působí i na to, jak vychází s nejbližšími. „Než jsem začal ty modely hledat, byl jsem tím strašně paralyzovaný. Řešil jsem, proč jsem idiot a proč mi vadí věci, které by mi vadit neměly,“ vzpomínal v podcastu Čestmíra Strakatého (39) na těžké okamžiky. „Je to různé, někdy mi vadí i pozitivní věci! Když je něco moc pozitivní, tak mi to taky vadí,“ překvapil Ondra.

V jiných rozhovorech zase přiznával různé propady nálad, kdy bojuje se strachem z lidí a nechutí vůbec vyjít z domu. Vyřazovalo ho to prý i z pracovního procesu. „V tu chvíli začnu mizet a přestanu fungovat. Udělal jsem ale velký pokrok a učím se to eliminovat,“ dodal moderátor optimisticky.

Video
Video se připravuje ...

Aleš Háma a Ondřej Sokol: Prozradili tajný plán na Slavíka! David Turek, Daniel Kristl

Projevy Aspergerova syndromu měli údajně i umělec Andy Warhol, fyzik Albert Einstein nebo vynálezce Nikola Tesla.

Co to je za nemoc?

Aspergerův syndrom je vrozené onemocnění mozku, jež patří mezi poruchy autistického spektra. Ovlivňuje způsob, jakým člověk komunikuje, vnímá sociální situace a zpracovává informace. Lidé s tímto syndromem mívají specifické vzorce chování, zájmy nebo potřebu rutiny, jejich intelektuální schopnosti jsou ovšem obvykle zcela v normě a často nad ní.

Přemýšlí o konci kariéry

V současnosti moderuje i úspěšný pořad Na lovu. Už ale přemýšlí, že s moderováním jako takovým skončí. „Začínám si uvědomovat, že je ještě nějaká část života přede mnou, která nemusí být tak dlouhá, a chci dělat něco, co má smysl,” svěřil Sokol v podcastu. „Ne, že by to nebylo smysluplný to, co dělám. Ale asi by nebylo smysluplný to táhnout až do smrti,” míní. V budoucnosti by se chtěl věnovat učitelství.

Fotogalerie
28 fotografií