Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Nejsilnější okamžiky loučení s Hadrbolcovou (†86): Slova, kterými se Zdena loučila! A dojatá Bohdalová

/
 • Pohřeb Zdeny Hadrbolcové
  30. listopadu 2023 ● 17:18

  S divadelní a filmovou herečkou Zdenou Hadrbolcovou se deset dní po její smrti rozloučili kamarádi, kolegové a veřejnost. Velmi dojemnou řeč nad rakví kamarádky pronesla herečka Iva Hüttnerová (74), která se s ní naposledy viděla před třemi týdny. 

 • 1.

  Iva Hüttnerová

  Nad rakví velmi dojemně na svou kamarádku zavzpomínala Iva Hüttnerová

   

  „Dívaly jsme se z vrcholku hory na městečko pod námi a už tenkrát jsme věděly, že tohle období pro nás je v tom hereckém životě tím nejšťastnějším. Z našich milovaných Postřižin jsem zbyla už jen já a Miki Jelínek. Když Divadlo Na Okraji skončilo, tak jsme šli každý jinam, ale pořád o sobě víme, a tak nějak jsme si zůstaly navždy. Nechci rozebírat její hereckou práci a nemůžu mluvit ani o jejím soukromém životě. O tom ví víc novináři, kteří teď řeší, proč neměla děti a kdo bude dědit. Chtěla bych na ni zavzpomínat jako na skvělou, senzační, šarmantní a vtipnou ženskou, kterou jsem měla ráda... a nejen já. Když jsme se vraceli v noci ze zájezdu z představení a museli vyložit kostýmy do sklepa, tak Zdena, která byla hvězda, točila filmy, hrála v televizi a byla slavná a mohla mít pohodu a komfort, které k tomu patří, tak naprosto pokorně s námi tahala věci do toho malostranského sklepa. A se stejnou pokorou a poctivostí se zúčastnila všelijakých divadelních projektů bez jistoty a záruky úspěchu nebo výdělku jen proto, že ji to zajímalo a chtěla si něco zkusit,“ pronesla Iva. 

   

  Nedávno někdo z našich kamarádů napsal na facebook, že Zdena byla ostrá. Ano, myslím, že byla fakt ostrá. Uměla sejmout jakéhokoli umělce tak, že na to do smrti nezapomněl. Stejně tak, když vycítila talent nebo schopnosti, pokoru, dokázala povzbudit, poradit a pomoci. Nemůžu vůbec mluvit... Neodpustím si jednu historku z poslední doby - asi před třemi týdny jsme za ní byli v léčebně, a protože byl krásný podzimní den, jedla dortíček, pila červené vínečko a my jsme jí vyprávěli, co je nového,“ prozradila malířka.

   

  „Chtěla bych se ohradit proti tomu, že Zdena odcházela osamělá. Všem, kteří to píší, bych přála, aby měli v závěru života tolik přátel jako Zdena. Nikdy jsme na ni nezapomněli, to ani nejde. Kdykoliv jsme se setkaly, pravidelně jsme naše setkání stejnými slovy: ...ale měly jsme krásnej život. Ano, měly jsme krásnej život, i díky tobě, Zdeno,“ ukončila dojemný proslov Iva. 

 • 2.

  Setkání exmanželů

  Na pohřbu se sešlo hned několik ex. Velkou láskou herečky Ivy Hüttnerové byl kdysi herec Ondřej Pavelka, po rozchodu s ním se provdala za stavebního inženýra Petra Mändla, s nímž má dceru Kláru. 

   

  Pavelku na rozloučení doprovodila exmanželka, rovněž herečka Eva Salzmannová, ta se po jejich rozvodu provdala za dramatika Karla Steigerwalda

   

  Na pohřbu se setkali ještě jedni exmanželé, a to Dana Batulková a David Prachař. 

 • 3.

  Jiřina Bohdalová

  Překvapením byla přítomnost legendární herečky Jiřiny Bohdalové. Přišla sama, ale s radostí se vítala s kolegy. Bylo vidět, že ji odchod Zdeny zasáhl... 

   

  Do lavice usedla s kolegyní Libuší Švormovou, kterou proslavila dabingová role  filmové Angeliky. 

 • 4.

  Záplava věnců

  I když Hadrbolcová neměla děti a vnuky, tak na ni zbytek rodiny nezapomněl. Na rakvi ležely zelené kaly se vzkazem - Vzpomínáme. Rodina. 

   

  Okolo katafalku bylo hodně věnců od divadel, Herecké asociace, Ministerstva kultury, Nadace Život umělce a dalších...

 • 5.

  Místo posledního odpočinku

  Druhý proslov měl herec Miloslav Mejzlík. Mimo jiné prozradil, že ostatky herečky budou uloženy do hrobky herecké asociace na Vyšehradě. 

   

  Máme na sebe už jen pár minut. Dnešek je jeden z nejtěžších okamžiků mého života. Loučit bychom se měli mlčky, beze slov... Omlouvám se, ještě jsem si nezvykl mluvit o ni v minulém čase a bude mi to trvat asi dlouho. Takže, má milá Zdeničko, narodili jsme se oba ve znamení Raka. Možná, že to znamení předurčilo, že jsme k sobě měli od prvního okamžiku blízko. Já, ucho z oblasti, a ty už známá populární hvězda. Bylo to téměř před 40 lety ve Zlíně, kde nás seznámil režisér Vláďa Drha. Cosi jste tam točili a přišli jste do divadla. Co jsme hráli, to si už nepamatuju, ale co jsem vařil, když jste ke mně přišli na oběd, ano - lososa s přelivem nivy a šlehačky. Bylo to naše první společné jídlo. Až později jsem zjistil, jaká jsi labužnice, a tvá pochvala mě hřála. Postupem let jsme se ovšem dopracovali, že tvým nejoblíbenějším jídlem byl - jak jsi říkala - řízeček a především chlebíček. Při tvých návštěvách u tebe, jen jsem se objevil, vždycky ses ptala - máš? Vždycky jsem měl,“ řekl herec.

   

  Po mém ochodu ze Zlína díky tobě začala má a naše společná cesta pražskými divadly. První naší společnou prací byl manželský pár v režii Honzy Nebeského. Manžele jsme potom hráli mnohokrát. Nezapomenu na naši spanilou jízdu s Ibsenovými Přízraky na festival do norského Osla na Ibsenovský festival, kde jsme hráli před královskou rodinou. Potom se naše cesty na chvíli rozešli. To však dlouho netrvalo. V Sivadle Komedie jsme zažívali nejen krásnou práci, ale žili jsme tam jako rodina. Těch diskusí v divadelním klubu - a nejen o divadle, ale i o politice... Byla jsi vášnivá diskutérka. Jendou, když jsme nebyli zrovna ve shodě, pronesla jsi památnou větu: Nemohu diskutovat s někým, kdo má opačný názor! A bylo vymalováno. Vím, že divadlo bylo tvojí láskou a možná i jistotou. Dávalo ti velké příležitosti.“

 • 6.

  Knop s milenkou

  Herce Václava Knopa (74) doprovodila mladá blondýnka. Představitel nerudného doktora Vacka ze seriálu Slunečná či svérázného pana domácího ze sitcomu Hospoda už nějakou dobu žije s o 30 let mladší Petrou.

   

   „Víte co, já v mých letech už nepropadám žádné euforii nebo nějakým velikým nadšením. K věcem už přistupuji racionálně, ale musím říct, že toto je pro mě situace, ve které jsem teď momentálně šťastný,“ řekl Blesku herec a režisér. 

 • 7.

  Herec na vozíčku

  Herec Jiří Štrébl, který se Zdenou hrál v Ulici, přijel na invalidním vozíku. „Zdenička byla velice rázná žena, uměla rázně odpovědět, když jí něco nebylo nepříjemná. „V Luhačovicích na ni jednou křičely dvě ženy: ‚Soudružko, soudružko, kolik ti je let?‘ A ona odpověděla: ‚Tak madam, do toho je vám ho.no.‘ Tato historka je pro mne ztělesněním Zdeny Hadrbolcové. Byla to laskavá, chytrá, inteligentní žena. Naposledy jsme byly s Danou Batulkovou u ní doma, a to je půl roku. Zdenička už na tom nebyla nejlíp,“ řekl Blesku Štrébl, který si poranil nohu. Lépe se mu tak nyní pohybuje na vozíčku. 

  Fotogalerie
  171 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

Uživatel_5634767: Skvělá herečka!!! Odžila si krásný kus života, kéž by každý. 👍

(01. 12. 2023 19:51)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy