Jednoho dne, v roce 2021, se Jitka Němcová probudila se čtyřicítkou horečkou. Do vojenské nemocnice se odvezla sama a zůstala v ní téměř rok. Osud se na ní vyřádil. Režisérku pohádky Nevěsta pro Paddyho (1999), komedie Revue za šest korun (1985) nebo dramatu Den, kdy nevyšlo slunce (2001) postihl oboustranný plicní zánět. Museli ji napojit na kyslík. Prodělala také tromboembolickou příhodu, kvůli níž se jí přestaly prokrvovat střevní stěny.

Mířila za Vávrou

Následek byl fatální. „Odebrali mi kus tenkého střeva a udělali stomii, tedy vývod,“ vypráví Němcová. A to nebylo vše. Ze stejného důvodu se režisérce rozpadla i slezina, takže tu Němcové nakonec museli vzít také. O šest týdnů svého života režisérka nadobro přišla, protože ji museli uvést do umělého spánku. Vitální a rázná Jitka, která nešla pro vtip daleko a na place jí bývalo plno, už pomalu klepala na nebeskou bránu. Chystala se odejít za svým Vávrou...

Manželství s režisérem

Do svého učitele, režiséra Otakara Vávry, muže staršího o 40 let, se Jitka Němcová zamilovala už ve škole a zpočátku to s ním neměla jednoduché. Dlouho trvalo, než si na jejich nerovný vztah okolí zvyklo. Scenáristka, režisérka a filmová pedagožka nakonec s režisérem strávila čtyřicet společných let. Z toho 36 let se o něj starala...

Video
Video se připravuje ...

Alice Jandová - Mladá žena se starším partnerem se nevyhne nálepce zlatokopky... Videohub

Na vozíčku

Každopádně po výše zmiňovném zdravotním martyriu, které prožila, vážila pouhých 30 kilo! A nejen to, trpěla také podvýživou a dehydratací. „Nemohla jsem se na sebe podívat do zrcadla, protože by mě to oslabilo,“ přiznává dnes s odstupem. Tehdy se vůbec nedokázala postavit na nohy, a tak skončila na vozíčku.

Aby se vůbec mohla vrátit domů, bylo potřeba předělat její byt v pražských Holešovicích. Celou rekonstrukci na bezbariérové bydlení zařizovala Jitka Němcová jen po telefonu. „Potřebovala jsem sprchový kout a odstranit prahy, abych mohla projíždět místnostmi,“ vzpomíná Jitka.

Zdraví i život

Pak ji převzali odborníci na výživu v IKEM. Dostala se na kliniku diabetologie, kde jí nasadili umělou výživu a postrčili blíž k normálnímu životu. Obrazně i v reálu Jitku po dvanácti měsících konečně zase postupně postavili na nohy. „Nesmíte to vzdát, bojujte o život,“ vzkazuje dnes všem Jitka, která urazila dlouhou cestu za svým zdravím a vlastně i životem.

Vzpomínky na pandemii

Těžké byly pro Němcovou poslední roky i v jiných směrech. Pohřbila totiž svého bratra. „Dvakrát jsem prodělala klinickou smrt, ale řekla jsem si, jsem tady, dostala jsem se z toho, tak jdeme do boje a do toho života,“ konstatuje Němcová smutně. Na rozdíl od bráchy, který to vzdal a zemřel. Plno lidí takhle zemřelo. I mladých,“ dodává režisérka.

Fotogalerie
35 fotografií