Dlouhá léta byli nejlepšími kamarády, přátelili se od studentských let, a oba dýchali pro divadlo. Josef Kemr svého hereckého kolegu Rudolfa Hrušínského natolik obdivoval, že když se v osmdesátých letech rekonstruovalo Národní divadlo, on pro něj nechal vyrobit tři zlaté hřeby ze svého rodinného zlata, nechal do jejich hlav vyrýt své iniciály, iniciály své manželky Evy Veverkové a iniciály právě Rudolfa Hrušínského. Jenže jak se to někdy stává, klín mezi ně vrazila žena.

Když Josef Kemr ovdověl, zakoukal se do Mariky Skopalové (78), sestry herce Svatopluka Skopala (71), se kterou se potkával ve „zlaté kapličce“. A právě ona byla příčinou jejich velké hádky. Hrušínský, kterého si diváci zamilovali ve filmech Vesničko má, středisková, Slavnosti sněženek či v mrazivém thrilleru Spalovač mrtvol, podle všeho rád laškoval se ženami, což silně věřícímu Kemrovi vadilo. A to, že Mariku v žertu poplácal po zadečku, jindy tichého Kemra pořádně rozzlobilo.

Video
délka: 01:45.92
Video se připravuje ...

Jan Hrušínský o otci: Rodinné záležitosti jsme řešili před kamerou! Jindy neměl čas! Mirka Dvořáková, Jan Jedlička

Podle herečky Jiřiny Švorcové (†83), co se proslavila jako Žena za pultem, to byl pořádně ostrý konflikt... při němž došlo dokonce i na facky! „Kemr byl velmi zvláštní a podivínský člověk. Jednou se v divadle zamiloval do inspicientky, a když ji Hrušínský přátelsky poplácal po zadku, tak mu dal facku. Přiznávám, že mě tohleto gesto z jeho strany imponovalo,“ vzpomínala Švorcová ve své autobiografii. Ať už přeháněla nebo ne, jisté je jedno - až do smrti spolu už nepromluvili. 

Na příhodu si vzpomínal i režisér Karel Weinlich (†90), kamarád obou herců. „My z okolí jsme to brali jako takovou žabomyší válku, ale Kemr to nemohl přenést přes srdce a měl to Hrušínskému za zlé. Myslím, že to bylo zbytečné, ale pramenilo to i z jeho uzavřené povahy a taky z toho, že onu dámu měl moc rád, zatímco ze strany Hrušínského to byla jenom taková legrácka,“ tvrdil po letech Weinlich. Neodpustili si. Hrušínský zemřel 13. dubna 1994, Kemr o necelý rok později...

Fotogalerie
43 fotografií