Miroslav Moravec ztvárnil stovky rolí na divadelním jevišti, ve filmu, v rozhlase i v televizi. Exceloval v dabingu, kde svůj zvučný basbaryton propůjčil Jeanu Maraisovi (†84), Alainu Delonovi (87), Jeanu-Paulu Belmondovi (†88) či Henrymu Fondovi (†77), diváci jej měli neodmyslitelně spjatého také s postavami inspektora Kojaka, komisaře Moulina či Fantomase. Za mistrovství v tomto oboru po právu získal cenu Františka Filipovského nebo TýTý.

Moravec se prý snažil podmanivosti svého hlasu nezneužívat, i když na ženy prý působil jako magnet a velice je přitahoval - vyjadřoval se v tom smyslu, že jeho hlas je pro něj spíše dar, prostředek k dobrému herectví. Kromě toho celý život tajil před svými fanoušky jedno velké tajemství - ačkoliv byl ženatý, a měl dokonce i syna, ve skutečnosti měl homosexuální orientaci. Po jeho smrti se dokonce Blesku ozval mladý muž, který se označil za Moravcova intimního přítele. Ačkoliv to pro hercovy příznivce byl šok, pro jeho kolegy z branže ne...

Jeho blízká kamarádka a spolupracovnice, dabingová režisérka Olga Walló (74), k tomu uvedla: „Mirek měl celoživotní handicap, a kdyby udělal nějaký 'coming out' a smířil se sám se sebou, tak... ale každý z nás asi mohl žít lépe, než žil. Mirek byl gay, bylo to všeobecně známo, až na to, že já jsem byla dost hloupá a trvalo mi to dlouho. Já si myslím, že být gay je vlastnost jako být modrooký, ale on sám, on měl ctižádost být chlapec z dobré rodiny se vším kolem,“ vysvětlila tehdy v pořadu Českého rozhlasu, proč herec o své orientaci nikdy veřejně nepromluvil. 

Přestože Moravce znala široká veřejnost hlavně díky dabingu, u něj bylo vždy na prvním místě divadlo. Na prknech, která znamenají svět, byl šťastný a bez divadla si neuměl život představit. Jen v posledních letech jej od milované práce vzdalovaly vleklé zdravotní problémy. Poslední tři měsíce svého života na  pneumologické klinice pražské motolské nemocnice se potýkal s rakovinou, se kterou bojoval již od roku 2006. Zákeřné chorobě ale nakonec podlehnul.

Video
Video se připravuje ...

Jaroslav Sypal, kolega Miroslava Moravce z komdie Byl jednou jeden polda: Mojí kariéru poznamenala tragédie! Zuzana Bubílková, Lukáš Červený

Moravec o své nemoci přitom vůbec nechtěl mluvit. Vyslechl si od lékařů krutý ortel, ale své blízké tím odmítal děsit. „Mirek dlouho o nemoci neřekl vůbec nikomu, snažil se to zlehčovat. Byl to ohromně silný člověk,“ prozradil Blesku herec a pedagog Jiří Zbořil (48). Ten byl důvěrníkem herce v nejtěžších okamžicích, pomáhal mu snášet bolesti, které ho sužovaly, a tvořil jeho pojítko s okolním světem„Ještě ve čtvrtek měl spoustu plánů. Když v sobotu začaly kruté bolesti, řekl, že chce na poslední chvíle zůstat sám.“ 

Herec, který si dlouhá léta žil „na vysoké noze“, pak naposledy vydechnul v neděli v 5.30 ráno v motolské nemocnici. Nezbylo po něm však skoro žádné dědictví - a to i když vždycky tvrdil, že jen v obrazech a historickém nábytku má miliony. „Bohužel tento majetek byl za záhadných okolností při nedobrovolném vystěhování pana Moravce z jeho bytu dán do dražby, o které skoro nikdo nevěděl, a tak byl prodán neuvěřitelně pod cenou,“ popisoval zvláštní čachry s hercovým majetkem jeden z jeho známých.

Fotogalerie
88 fotografií