Snad každý příznivce české kinematografie a osobností v ní se pohybujících ví, že charismatický a šarmantní Jan Přeučil, kterého příroda obdařila skutečně působivým hlasem (díky němuž mohl ztvárňovat lumpy i milovníky), byl ženatý se Štěpánkou Haničincovou, a po jejím skonu si vzal za manželku první českou Popelku Evu Hruškovou (70). Není to ovšem jeho druhá žena, ale už třetí. Přeučil byl totiž krátce ženatý už před Štěpánkou!

„Bylo to takové manželství na zkoušku,“ prozradil Blesku před pár lety v rozhovoru. Svou tehdejší manželku prý potkal se na poště během jeho vojenské služby, zakoukali se do sebe... a protože v tu chvíli měli pocit, že je to láska jako trám, spontánně se vzali. „Byla fajn, ale neměli jsme skoro nic společného,“ hodnotil své první manželství s odstupem času stále energický herec. Dnes už s dotyčnou dámou nejsou vůbec v kontaktu.

Se Štěpánkou si řekli „ano“ v roce 1971 a bylo to harmonické manželství, dokud na herečku nezačal dopadat tlak doby. Těžce nesla své stárnutí. „Před kamerou už nemohla být mladistvou Štěpánkou. Objektivně to moc nevadilo - nabízeli jí, že bude místo toho tetou Štěpánkou, nebo babičkou. To se jí však nelíbilo. A tak propadala depresím a občas - nebo i dost často - si pomáhala skleničkou. No, snažil jsem se jí s tím pomoci, ale nepomáhalo to. Bylo to smutné,“ zavzpomínal Přeučil. 

Kromě toho na svém tvůrčím vrcholu musela odejít z Československé televize - byla vyhozena za proto, že manžel její dcery Sašky podepsal Chartu. A to se na jejím psychickém stavu také notně podepsalo. Po revoluci se jí už nepovedlo na předchozí úspěch s Čertíkem Bertíkem navázat. 

Její náhlý skon byl pro Přeučila sice šok, ovšem ne bleskem z čistého nebe. Věděl, jak se trápila, ale nemohl jí nijak pomoct. „Štěpánka upadala do hlubokých depresí. Tam se s nimi, bohužel, potkal alkohol a i to bylo důvodem, že upadla na to topení,“ vybavil si Přeučil osudný den 27. října 1999.

Video
délka: 05:17.63
Video se připravuje ...

Jan Přeučil slaví 80! Milostné tajemství z minulosti! A proč nemá děti? Markéta Reinischová, Petr Soukup

On sám přes den natáčel a večer hrál v Karlíně. „Večer před představením v karlínském divadle jsem jí ještě volal, zněla unaveně, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by byl nějaký problém. Tehdy jsem moji milovanou Štěpánku slyšel naposledy,“ líčil slavný herecký bard, který tehdy našel svou manželku bezvládně ležet v kuchyni pod oknem. Po hodinách nekonečného žalu, které tehdy prožil, zazvonila u jeho dveří tehdejší sousedka, Eva Hrušková.

„Evinka tenkrát zazvonila, přinesla bábovku a řekla mi: 'Sousede, ať se necítíte tolik sám. A kdybyste cokoli potřeboval, stačí zazvonit.' Nebudete mi to věřit, ale ona byla první a jediná, kdo tehdy přišel, a v té hrůze a stále ještě šoku to bylo pohlazení po duši,“ doplnil Přeučil příběh jako z filmu. Setkání to bylo osudové a v roce 2000 se vzali. A od té doby jsou již neuvěřitelných 23 let spolu. Jistě bok po boku oslaví i Janovy narozeniny.

Fotogalerie
60 fotografií