Přesně před 10 lety s Poledňákovou točil její poslední komedii Líbáš jako ďábel. „Na Marii budu vzpomínat jako na člověka, se kterým jsem strávil poměrně hodně pracovních dnů. Dělala mainstream na té úrovni, na které se dneska už nedělá. Takhle na ni budeme vzpomínat a rozloučíme se s ní,“ řekl herec před začátkem obřadu.

Smrt netočila

Filmový producent Jan Bradáč připomněl, že Poledňákové nikdy nikdo ve filmu nezemřel. „Marie mi řekla: Jiným filmům to celkem i s tou smrtí funguje a jsou to dobré komedie. Ale v těch mých lidé budou hledat smrt marně. Žádná tam není a nikdy nebude, protože úplně stačí, kolik jí je všude kolem,“ reprodukoval Bradáč režisérčino přesvědčení.

„Do mých filmů má smrt zákaz vstupu - a tak to zůstane,“ zněla její zlatá zásada.

Hvězdy nad rakví

Nad rakví vděčně promluvili herci z jejích slavných filmů - Pavel Nový (74, S tebou mě baví svět), Vlastimil Harapes (76, Jak vytrhnout velrybě stoličku) a Eva Holubová (63, Líbáš jako Bůh).

„Setkání s Marií bylo pro mě požehnáním,“ přiznal Nový alias zvukař Pepa z komedie století. „Celá její tvorba byla prozářená sluncem. Pro mě je Marie sluncem pořád, kéž nám z těch jejích filmů slunce svítí ještě dlouho. Tak díky, Marie, a pozdravuj tam, zvlášť Vaška a Julku!“ dodal dojatě. Vzpomněl tak na své parťáky z expedice Apalucha Václava Postráneckého (†75) a Julia Satinského (†61).

V lavicích usedli například Eliška Balzerová (73) s manželem, Miroslav Etzler (57) s uplakanou Sabinou Laurinovou (50), herečka Ulla Keslerová (72) s dcerou, zpěvačkou Petrou Hapkovou (40), a mnoho dalších.

Preissová ulehla, Němec nemohl

Mezi smutečními hosty ale chyběla maminka z veleúspěšných rodinných komedií Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny Jana Preissová (74). Její manžel Viktor Preiss (75) svěřil Blesku, že leží a bere silná antibiotika. Také František Němec (79) coby tatínek chyběl. „Nemohl jsem bohužel přijít,“ omlouval herec stroze svou neúčast.

Jejich píseň lásky

Jako první zazněla na pohřbu píseň slavného Lucia Dally (†68) Caruso, kterou Marie i její italský přítel Mariano milovali. Byla symbolem jejich pozdní lásky. Italský boháč, s jehož finanční podporou Poledňáková v roce 1990 rozjížděla soukromou televizi FTV Premiéra (dnes Prima), v krematoriu chyběl.

Harapes: Z poradce hercem

Vlastimil Harapes (76) si pochvaloval, že roli dostal od Marie bez konkurzu a kamerových zkoušek. „Přišla za mnou do Národního divadla, zda bych nebyl poradcem při natáčení z baletního prostředí. Nakonec mi řekla, abych si to zahrál sám,“ svěřil Blesku Harapes. Byl s režisérkou ve spojení i v době, kdy už ji ničily následky silné mrtvice z roku 2016. „Před půlrokem se bohužel její stav zhoršil…“ přiblížil.

Video
Video se připravuje ...

Jiří Bartoška na pohřbu Marie Poledňákové: Uměla na úrovni, s jakou už dnes nikdo nedělá. Hana Höschlová

Dojatá Holubová a půjčená podprsenka

Eva Holubová text raději četla, byla hodně dojatá. „Byla jsi pro mě žena plná překvapení. Když jsem jako mladé děvče viděla tvé filmy, nikdy mě nenapadlo, že se hned třikrát objevím v tvých filmech (Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Líbáš jako ďábel - pozn. red.). Staly jsme se přítelkyněmi, i když jsme se někdy v něčem neshodly, ale to k přátelství patří. Víc už ti, Marie, neřeknu, víc až před spaním… Nezapomenu, jak jsi mi při natáčení půjčila podprsenku a lítala jsi tam jako na chmelu,“ snažila se herečka na závěr odlehčit svou smuteční řeč.

Fotogalerie
86 fotografií