Ani jeden do společnosti moc nechodí, a na pohřby už takřka vůbec. Filmovou maminku předčasně zesnulého Tomáše Holého (†21) navíc skolila choroba. „Janička je nemocná, musí být v posteli a bere antibiotika,“ prozradil deníku Aha! její manžel Viktor Preiss (75).

Představitel tatínka je sice po prodělaném covidu již zdravý, avšak byl zřejmě pracovně zaneprázdněný. „Bohužel jsem nemohl přijít,“ řekl Aha! Němec. Se svou režisérkou se tak oba rozloučili na dálku…

Pozdravuj Vaška a Julu!

Ve Velké obřadní síni strašnického krematoria tak byly hlavně hvězdy »komedie století« S tebou mě baví svět. Přišli Eliška Balzerová (73) i Pavel Nový (74), ten dokonce mluvil nad rakví. „Pro mě byla Marie sluncem - a je jím pořád. Kéž nám z jejích filmů svítí to slunce ještě dlouho. Setkání s ní bylo pro mě požehnáním,“ svěřil se viditelně dojatý Nový. A potom dodal: „Marie, a pozdravuj tam Vaška a Julu!“

Měl samozřejmě na mysli své filmové kumpány Václava Postráneckého (†75) a Júlia Satinského (†61).

Video
Video se připravuje ...

Vlastimil Harapes na pohřbu Marie Poledňákové: Naposledy už skoro nemluvila. Hana Höschlová

Dojemná vzpomínka

Vdova po Postráneckém chtěla také přijít, avšak ve stejnou dobu měla vyšetření u lékaře. Na zesnulou režisérku proto zavzpomínala alespoň po telefonu. „Pro Marii je to určitě vysvobození. S Vaškem jsme za ní byli už v době, když byl Václav nemocný a ona po té nešťastné mozkové příhodě. Už tehdy byl na ni žalostný pohled,“ svěřila Aha! Helena Postránecká (75). „Byla ležák, nemohla se v té posteli ani otočit. A už vůbec ne si sednout. To ochrnutí bylo velmi rozsáhlé. Mohla jenom mluvit. A říkala, že potřebuje doma ošetřovatelku 24 hodin denně. Bylo nám jí strašně líto. Vašek se klepal, ještě když jsme jeli domů,“ dodala hercova manželka.

Poslední potlesk

Poklonit se přišel i Jiří Bartoška (75), kterého režisérka obsadila do filmů Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel, nebo Sabina Laurinová (50) a Miroslav Etzler (57), hvězdy filmu Jak se krotí krokodýli. Klavírista Petr Malásek (58) prozradil, že mezi nejoblíbenější písně Poledňákové patřila Caruso a Hallelujah od Leonarda Cohena. Ty také ve Strašnicích zazněly. A na závěr nemohlo chybět ani legendární Sladké mámení, jež zaznělo z monitoru, na němž běžel sestřih režisérčiných filmů. Ten rozplakal všechny smuteční hosty… A pak zazněl poslední vděčný a bouřlivý potlesk.

Video
Video se připravuje ...

Jiří Bartoška na pohřbu Marie Poledňákové: Uměla na úrovni, s jakou už dnes nikdo nedělá. Hana Höschlová

Harapes: Už se zase usmívá…

Už to pro ni nebyl život, ale muka. Šest let byla totiž režisérka odkázána na invalidní vozík a potom už jen na postel. Náhlá mrtvice ji naprosto ochromila a v závěru života jí vzala i řeč. „Loni jsem s ní mluvil, už byla opravdu v kritickém stavu, už i řeč jí dělala problémy. Tak chytrou ženskou to muselo moc trápit. Jsem přesvědčen, že teď je jí už dobře a zase se usmívá,“ prohlásil na pohřbu Vlastimil Harapes (76), ze kterého Poledňáková ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku učinila stejně jako ve skutečném životě baletního mistra.

Holubová: Půjčila mi podprsenku

Nad rakví promluvila i Eva Holubová (63) alias Bohunka z filmů Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel. „Byla jsi pro mě žena plná překvapení. Staly jsme se přítelkyněmi, i když jsme se někdy v něčem neshodly, ale to k přátelství patří. Víc už ti, Marie, neřeknu, víc až před spaním… Nezapomenu, jak jsi mi při natáčení půjčila podprsenku a lítala jsi tam jak na chmelu,“ vzpomínala herečka se slzami v očích.

Fotogalerie
100 fotografií