A v posledních dnech už bylo vyloženě zle. Jediný režisérčin syn Petr Poledňák (60) zavolal matčinu nejlepší kamarádku, herečku Ullu Keslerovou (72), která žije v Itálii.

Spolu až do konce

„Spěchala jsem, chtěla jsem Marii na poslední cestě vyprovodit. Měla jsem ji moc ráda. Znaly jsme se šestnáct let - od šedesátin našeho kamaráda Vlastíka Harapese,“ řekla Blesku hvězda filmů jako Křehké vztahy, Fešák Hubert či Řetěz. „Zažila jsem v pondělí poslední chvíle i s Petrem. Je to dar - vyprovodit blízkou duši…“ přiznala dojatě Ulla, jež navštěvovala Marii při svých cestách do Česka pravidelně.

Jinak žije exmanželka skladatele Petra Hapky (†70) v Římě, kde se narodila i jejich jediná dcera, zpěvačka Petra Hapková (40). Ullu mrzí, že kvůli špatnému zdravotnímu stavu už nešlo splnit Maruščino poslední přání. „Chtěla se ještě podívat na ostrov Ischia, kde jsme spolu asi šestkrát byly. Naposledy i s naší kamarádkou Marií Párovou, která pak bohužel zemřela na rakovinu slinivky. Pak už Marie kvůli těžké mrtvici nikam cestovat nemohla,“ vysvětlila Keslerová.

Italům bude lhát

Na Ischii tak jezdí dál už sama. „Vždy se mě tam ptají, kde je má kamarádka s překrásnýma očima. Odpovídám, že přijede příští rok. A budu to říkat i dál!“ slíbila Ulla, jež hrála i ve filmu Poledňákové Líbáš jako ďábel. V Česku zůstane až do pohřbu, který bude v úterý v 11 hodin ve velké síni strašnického krematoria.

Už tady nechtěla být…

Ullu bolelo srdce, když viděla, jak kamarádce každým rokem ubývají síly i odhodlání rvát se s osudem. „Říkala jsem jí arabský oř, plnokrevník, byla v ní energie, neskutečná síla. A ta se po mrtvici začala vytrácet. V poslední době to už bylo moc smutné, slábla, nejedla, ztrácela se před očima. Myslím, že už tady nechtěla být,“ popsala poslední měsíce života Poledňákové herečka pro Blesk.

Syn se loučil o berlích

Petr Poledňák musí vše kolem pohřbu své milované maminky zvládnout, i když je čerstvě po operaci kolene a musí chodit o berlích. Před 14 dny ještě ležel v nemocnici.

Video
délka: 04:46.48
Video se připravuje ...

Marie Poledňáková (†81): První dáma československého filmu, která objevila Tomáše Holého. Videohub

6 let po mrtvici

Scenáristku a režisérku diváckých filmových hitů, jako je Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny či Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel, postihla v červenci 2016 na její chalupě na Vysočině těžká mrtvice. Ochrnutí tehdy zasáhlo polovinu těla a Marie musela být nějakou dobu upoutána na vozíku.

„Neposlouchá mě levá noha a levá ruka. Musím rehabilitovat - a to cvičení mě bolí,“ stýskala si Poledňáková. Syn Petr jí nechal v rodinném domě v Nebušicích do prvního patra vybudovat výtah. Režisérčin stav se ale bohužel nelepšil… Zemřela v pondělí 7. listopadu, dva měsíce po svých 81. narozeninách.

Fotogalerie
33 fotografií